Na przestrzeni lat wytyczne lekarzy zmieniały się kilkakrotnie, ale jeszcze nasze mamy i babcie hołdowały zasadzie, by z jajkiem raczej się nie spieszyć. Zgodnie z tym przekonaniem niegdyś matki podawały dzieciom niewielką ilość żółtka, a dopiero koło 11.-12. miesiąca życia – całe jajko.
Od tych wytycznych obecnie się odchodzi: zasady rozszerzania diety uległy radykalnej zmianie. Według nowych wytycznych jajko można podać niemowlęciu już na początku rozszerzania diety, to jest w 6. miesiącu życia dziecka.
Dodatkowo nie ma potrzeby podawania osobno białka i żółtka – całe jajko można podać po ukończeniu przez dziecko pół roku (lub na początku rozszerzania diety, jeśli decydujesz się na nie wcześniej, przed 6. miesiącem życia).
Nowe zasady żywienia niemowląt nie oznaczają, że nie należy zachować ostrożności przy serwowaniu jajka dziecku. Wręcz przeciwnie – jajka mogą uczulać, więc mamy małych alergików powinny być ostrożne.
Na co należy zwrócić uwagę?
Również to, jak przygotujesz jajko dla niemowlęcia, nie jest bez znaczenia. Na pewno niedojrzałość układu pokarmowego malucha wyklucza podanie jajka smażonego, ale również – niedogotowanego (np. na miękko), gdyż może to być źródłem poważnej infekcji bakteryjnej.
W jakiej postaci można podać jajko niemowlęciu, by mu nie zaszkodziło?
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS