A A+ A++

Wyroki wydane na podstawie listownych zeznań koronaświadków nie będą sprawiedliwsze od tych, które zapadały po prawidłowym przesłuchaniu podsądnych.

Obok dobrze znanego już sporu wokół legalności przebudowy sądownictwa (a według innych – destrukcji), żyje ono codziennymi sprawami obywateli i najlepiej jak potrafi stara się rozsądzać wpływające spory karne, cywilne, gospodarcze, rodzinne i wszelkie inne. Nie pomagają procedury proszące się o uproszczenie i usprawnienie, a i pandemia robi swoje. Procesy idą wolno lub wręcz stoją.


Nie można jednak ich usprawniać chałupniczymi metodami na skróty. Gdy sąd, zamiast przesłuchać świadka bezpośrednio na rozprawie, wysyła mu pytania na piśmie i czeka na odpowiedzi w tej samej formie, pozbawia się szansy na ocenę reakcji na zadane pytanie. Może tak robić w sprawach cywilnych. W karnych to wykluczone. Sąd nie zobaczy, czy listowny świadek długo się zastanawia nad odpowiedzią, ani też – co ważniejsze – czy nikt mu jej nie dyktuje. Oraz czy nie jest to ktoś osobiście zainteresowany treścią tej odpowiedzi lub pomagier pilnujący, by zeznanie było dla świadka „bezpieczne”.

Czytaj także: Świadka lepiej zobaczyć na sali, niż pisać do niego pytania

Takie podejście do sprawy to zaprzeczenie wymierzania sprawiedliwości. Etymologicznie bowiem „zeznania” – to wypowiedź podsądnego pochodząca „ze znania”, czyli z pamięci. Składając je w sądzie, nie powinno się podpierać notatkami ani korzystać z innych źródeł. Słuchając słów świadka, sąd ocenia jego wiarygodność, biorąc pod uwagę t … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułXbox z oczekiwanymi od dawna zmianami. Microsoft testuje darmowy multiplayer w grach free-2-play
Następny artykułSzczepienie co 10 minut, punkty pracujące 12 godzin dziennie. Taki plan mają Włosi