A A+ A++

Jesienią BŻT uruchomił dodatkową pomoc dla osób, które nagle znalazły się w kryzysowych sytuacjach. W czasie pandemii zdecydowanie wzrosła liczba próśb o pomoc. Wiosną i latem zgłaszało się bardzo wiele osób, które nigdy wcześniej nie były zmuszone korzystać ze wsparcia – były to przede wszystkim młode osoby, często rodzice z małymi dziećmi – osoby, które przez lockdown z dnia na dzień straciły pracę.

W pandemicznym czasie udało się zorganizować Świąteczną Zbiórkę Żywności przed Bożym Narodzeniem. W efekcie udało nam się zebrać ponad dwie tony żywności. Może się wydawać, że to dużo, ale w poprzednich zbiórkach wyniki oscylowały wokół kilkunastu ton.

Bank Żywności w Trójmieście. Sytuacja jest dość stabilna

Jak mówi “Wyborczej” Łukasz Jaroń z Banku Żywności w Trójmieście, sytuacja Banku w pandemii jest już dość stabilna.

– Łącznie w ubiegłorocznych zbiórkach, czyli akcji “Robimy zapasy na trudne czasy” i Świątecznej Zbiórce Żywności udało nam się zebrać ponad 5 ton żywności. To gorszy wynik niż w ubiegłych latach, ale zdecydowanie taki zastrzyk produktów bardzo nam pomógł – mówi Jaroń.

Zbiórki pomogły do tego stopnia, że Bank nie tylko mógł wesprzeć swoje lokalne organizacje charytatywne, ale i część zapasów została w magazynie na “czarną godzinę” i teraz Bank Żywności może do nich sięgać.

– Na pewno ważne jest też, że nie jesteśmy już jedyną organizacją świadczącą wsparcie żywnościowe w pandemii, więc osoby potrzebujące mają szerszy dostęp do pomocy – dodaje Łukasz Jaroń.

Bank Żywności w Trójmieście rozpoczął świąteczną zbiórkę Fot. Iryna Kondrus.

Pracownik Banku przyznaje, że “pandemicznych” klientów jest nieco mniej, ale widać, że skutki pandemii odbijają się czkawką zwłaszcza wśród osób pracujących w branży turystycznej czy migrantów.

– Te osoby przed pandemią dobrze sobie radziły na rynku, ale w obecnej chwili, kiedy różne gałęzie biznesu są na zmianę zamykane i otwierane, ich sytuacja jest bardzo niestabilna. Dlatego staramy się oferować im pomoc doraźną, taką “na przetrwanie” najgorszego momentu – bo, jak sami mówią, gdy wszystko wróci do normy, będą mogli znowu stanąć na nogi – mówi Jaroń.

Bank Żywności w Trójmieście. Zbiórka

W poniedziałek Bank Żywności w Trójmieście wystartował z Wielkanocną Zbiórką Żywności, ale jest skromniejsza niż poprzednie.

– W większości sklepów będzie można wspomóc akcję przez cały tydzień aż do niedzieli, 28 marca. Wystarczy kupić dodatkowy produkt z długim terminem ważności, jak makaron, kaszę, majonez czy konserwę, i zostawić go w naszym zbiórkowym koszyku – wyjaśnia pracownik Banku.

Kosze będzie można znaleźć w 40 sklepach najpopularniejszych sieci w Trójmieście, Rumi, Pucku, Wejherowie i Władysławowie.

– Co prawda ze względów pandemicznych w zbiórce nie będzie można spotkać naszych wolontariuszy, ale mamy nadzieję, że darczyńcy zauważą nasze tradycyjnie pomarańczowe, zbiórkowe plakaty – dodaje Jaroń.

Podobnie jak przed Bożym Narodzeniem, tak i teraz będzie można też dołączyć do akcji wirtualnie na stronie zbiorkazywnosci.pl i w ten sposób zrobić symboliczne zakupy dla potrzebujących.

– Za zgromadzone w ten sposób fundusze po prostu kupimy dodatkową żywność, która trafi do najbiedniejszych. Za środki zgromadzone w grudniowej akcji udało nam się kupić prawie dwie tony naprawdę dobrego jakościowo jedzenia, które przekazujemy m.in. seniorom czy osobom uziemionym na kwarantannie – informuje Łukasz Jaroń.

Pełną listę sklepów, w których prowadzona będzie stacjonarna zbiórka, również można znaleźć na stronie zbiorkazywnosci.pl.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZatrzymanie Andżeliki Borys. Charge d'Affaires Białorusi wezwany do MSZ
Następny artykułHaul zakupowy – co to jest i dlaczego cieszy się popularnością