Zlokalizujmy go na mapie: to obszar w kwartale ulic: Bielska, Tysiąclecia, Przemysłowa i Narodowych Sił Zbrojnych.
– Dawniej kwitł tam przemysł, stały liczne budynki mieszczące zakłady przetwórstwa drobiowego. Ale z czasem produkcja była ograniczana – mówi Justyna Cymerman, dyrektorka działu urbanistyki w firmie Greenfields.
Przyjazne dla osób z niepełnosprawnościami
W części od ul. Bielskiej każdy z bloków ma mieć po pięć kondygnacji, od Przemysłowej – dziewięć. Łącznie ok. tysiąca mieszkań. Na parterach powierzchnie usługowe ze sklepami i kawiarniami, razem ok. 2 tys. m kw. Do tego żłobek – 700 m kw., w planie również pasaże, skwery, boiska, place zabaw.
A i tak to wciąż nie wszystko.
Nowe miniosiedle między ul. Przemysłową a Bielską – wizualizacja Materiały prasowe
Wewnątrz planowanego kompleksu przewidziano strefę bez samochodów. Projektanci uwzględnili ułatwienia dla osób z niepełnosprawnościami, planując dodatkowe windy, pochylnie, wygodne wejścia do budynków, specjalne miejsca postojowe.
Wniosek już wpłynął
Za opracowanie urbanistyczno-architektoniczne odpowiada Pracownia Architektoniczna Studio 20 z Warszawy. Ma na swoim koncie realizację kilku projektów mieszkaniowych w Warszawie, w tym osiedle Madison Apartments, Rezydencję Chrobrego oraz luksusową rezydencję w pobliżu Starego Miasta, przy ul. Bonifraterskiej.
Jak informuje firma Greenfields, do płockiego ratusza wpłynął już wniosek w ramach specustawy o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących.
Ponadto planowana inwestycja była już tematem rozmów podczas posiedzenia Miejskiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej.
Nowe miniosiedle między ul. Przemysłową a Bielską – wizualizacja Materiały prasowe
Radni decydują
– Rzeczywiście procedujemy ten wniosek – potwierdza nam prezydent Płocka.
Andrzej Nowakowski cofa się jednak w czasie o kilka lat, do momentu, w którym proces decyzyjny był na etapie dokumentów planistycznych. Chodziło o wskazanie przeznaczenia dla danego terenu.
– Już wówczas proponowałem dla tych terenów zapis o ich przeznaczeniu pod budownictwo mieszkaniowe lub usługowe. Część radnych, głównie SLD i PiS, nie zgodziła się z tym. Stwierdzono, że wartością są miejsca pracy, których przy takim zapisie mogłoby tam nie być. Tłumaczyliśmy wówczas, że firma będzie mogła tam dalej funkcjonować, ale jeśli z jakichś powodów przestanie, ewentualny nabywca tego terenu nie będzie mógł zrobić zakładu przemysłowego. Ostatecznie radni zdecydowali o przeznaczeniu terenu pod zakłady przemysłowo-usługowe.
Według prezydenta nie wzięto wówczas pod uwagę zdania samych mieszkańców. – Skarżyli się na uciążliwości zapachowe ze względu na ubojnię drobiu. W centrum miasta, szczególnie latem, smród był wręcz potworny – przypomina Andrzej Nowakowski.
Będzie też droga między Bielską a Przemysłową
Wraz z pomysłem nowego zagospodarowania konieczna jest zmiana zapisu w dokumentach odnosząca się do przeznaczenia terenu. Potrzebna jest zgoda radnych na projekt uchwały (ten jeszcze nie powstał). Ale, jak słyszymy, procedowanie może potrwać i jeszcze trochę czasu upłynie, zanim projekt trafi do harmonogramu sesji…
– To dość długi proces – potwierdza prezydent.
Dodaje: – W ramach tej koncepcji, która będzie podlegała pewnej ocenie, jest nie tylko budowa osiedla. Powstanie infrastruktura drogowa, uwzględniająca drogę publiczną łączącą ul. Bielską i Przemysłową. Koszty będą po stronie dewelopera.
Z inwestycji firmowanej przez Greenfields mają skorzystają również zwolennicy jednośladów, pomyślano o drogach rowerowych.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS