A A+ A++

Płocczanie szybko znaleźli zajęcie dla nowej jednostki w służbie straży miejskiej. Funkcjonariusze Eko-Patrolu odpowiedzieli w ciągu pierwszych 3 tygodni na wiele wezwań.

Funkcjonujący w szeregach płockiej straży miejskiej Eko-Patrol ma powody do zadowolenia. Jego działalność już jest dostrzegana przez mieszkańców. Teraz płocczanie wiedzą, gdzie interweniować w sprawach związanych ze zwierzętami w mieście.

Eko-Patrol funkcjonuje od 3 tygodni i przyjął już kilka zgłoszeń z prośbą o podjęcie interwencji względem potrzebujących ratunku zwierząt. Najczęściej funkcjonariusze byli wzywani do chorych kotów, znalezionych przez płocczan na miejskich osiedlach.

Strażnicy mają za sobą także pierwszą interwencję przeprowadzoną wspólnie z członkami Płockiego Towarzystwa Pomocy Zwierzętom „Arka”. Interwencja polegała na sprawdzeniu anonimowego donosu dotyczącego warunków, w jakich przebywają dwa duże psy, dwutygodniowy szczeniaczek, świnka morska, 2 koty i 5 papug.

– Choć zwierzęta trzymane są w bloku mieszkalnym, to kontrola nie wykazała żadnych większych uchybień w opiece nad tą gromadką. Może z jednym wyjątkiem, właścicielka zapomniała zaszczepić psy i ukarana została mandatem za brak szczepień – informuje st. insp. Jolanta Głowacka z SM Płock.

fot. materiały prasowe

Patrol dla czystego środowiska

Do zadań Eko-Patrolu należy również m.in. kontrola dzikich wysypisk śmieci. Skontrolowano ich 60, kilka zostało już zlikwidowanych. Sprawdzono czym właściciele palą w 19 kotłowniach, podjęto działania w 16 przypadkach, dotyczących odpadów leżących przy altanach śmietnikowych.

Poza tym, strażnicy działający w patrolu ekologicznym zajmują się kontrolowaniem posesji. Przeprowadzono takich kontroli 16, pod względem posiadania umów na wywóz i unieszkodliwianie odpadów komunalnych oraz ścigają sprawców niszczenia zieleni.

– Żeby skutecznie podejmować interwencje, strażnicy mają do dyspozycji dwuosobowy elektryczny samochód. W tylnej części pojazdu znajduje się specjalistyczny sprzęt do odławiania oraz transportowania zwierząt, taki jak: chwytaki, podbieraki, pętle do chwytania psów oraz zestaw do odławiania węży. Ponadto Eko-Patrol wyposażony jest w specjalistyczny czytnik służący do ujawniania numeru identyfikacyjnego psa. Dzięki wykorzystaniu tego urządzenia, zagubione zwierzęta mogą trafić bezpośrednio do właściciela, zamiast do schroniska. To rozwiązanie jest korzystne zarówno dla właściciela, jak i zwierzęcia, które unika stresu związanego z pobytem w nowym miejscu – wyjaśnia st. insp. Jolanta Głowacka z SM Płock.

Obecnie w płockim Eko-Patrolu pełni służbę 6 funkcjonariuszy. W pierwszym etapie ich przeszkoleniem zajęli się działacze OTOZ Animal oraz pracownicy płockiego ogrodu zoologicznego. Strażnicy w najbliższym czasie planują kolejne szkolenia, których celem jest podniesienie kwalifikacji w zakresie odławiania dzikich zwierząt na terenach miejskich i pomocy zwierzętom.

fot. materiały prasowe

Członkowie Eko-Patrolu muszą dysponować szeroką wiedzą na temat zachowania dzikich zwierząt, ponieważ praca z nimi niesie ze sobą duże ryzyko. Każde, nawet najmniejsze zwierzę, może zaatakować strażnika, gdy ten będzie próbował mu pomóc. Dlatego funkcjonariusze muszą być regularnie szkoleni z zakresu bezpieczeństwa w pracy z dziką zwierzyną.

Główne zadania Eko-Patrolu:

  • kontrola miejsc dzikich wysypisk śmieci,
  • kontrola miejsc nielegalnego wycinania drzew,
  • kontrola w zakresie spalania odpadów,
  • reagowanie w sytuacji pojawienia się dzikich zwierząt na terenie miasta,
  • egzekwowanie przepisów ustawy o ochronie zwierząt,
  • kontrola nieruchomości w zakresie umów na wywóz odpadów komunalnych i opróżniania zbiorników bezodpływowych,
  • wraki pojazdów,
  • reagowanie w sytuacji naruszenia przepisów Ustawy o odpadach, Ustawy o ochronie środowiska, Ustawy o
  • zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym,
  • działania edukacyjne oraz prewencyjno – profilaktyczne.
fot. materiały prasowe
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRekordowa ilość zakażeń w Polsce
Następny artykuł7 mln dawek szczepionki w najbliższych tygodniach. Morawiecki zapowiada dostawy