Chcesz dostawać e-mailem serwis z najważniejszymi informacjami z Zielonej Góry? Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.
Budynek dawnego LOK-u, czyli Ligi Obrony Kraju, został zburzony w 2011 r. Teren kupiła firma Port 2000. W ostatnim latach na pustej działce nic się nie działo. Zielonogórzanie mogli oglądali zza płotu jedynie odkryte fundamenty zburzonego budynku.
Niedawno na teren po LOK-u wjechały buldożery. Właściciel zasypał fundamenty, teren wyrównał, wyciął też samosiejki. Wyraźnie widać, że w tym miejscu szykują się zmiany.
Na początku 2019 r. miasto przystąpiło do zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla tej działki i okolic. Wnioskował o to sam właściciel, zgodę dali radni.
Właściciel miał kilka pomysłów na zagospodarowanie tego miejsca. Myślał o budowie pięciopiętrowego bloku mieszkalnego, po głowie chodził mu też pomysł na kilkukondygnacyjny parking naziemny. Ostatecznie zwyciężyła koncepcja budowy bloku.
Obecny plan umożliwia w tym miejscu jedynie zabudowę usługową. Po zmianach właściciel będzie mógł wybudować tam blok mieszkalno-usługowy, podobny rozmiarami do tego, który stanął na pobliskiej działce po dawnej mleczarni.
– W centrum miasta obowiązuje plan z 2010 r. Próbujemy go częściowo zmieniać na bieżące potrzeby, które się pojawiają. Mowa o 3 ha zdegradowanego terenu, leżącego naprzeciwko urzędu miasta i ciągnącego się do placu Matejki. Przedsiębiorca jest zainteresowany budową budynku mieszkalno-usługowego. Obecny plan pozwala tylko na usługi – tłumaczył dwa lata temu Dariusz Lesicki, wiceprezydent Zielonej Góry.
Nowy plan jest już gotowy. Skończyły się konsultacje społeczne, radni zagłosują nad jego przyjęciem prawdopodobnie na najbliższej sesji, we wtorek 30 marca. Wydaje się, że będzie to jedynie formalność.
Projekt nowego planu miejscowego dla okolic placu Matejki i placu Piłsudskiego Fot. Materiały urzędu miasta
Przeciwko przystąpieniu do zmiany miejscowego planu głosowało dwa lata temu czworo radnych (na 25): Anita Kucharska-Dziedzic (Ruch Miejski; jej mandat przejął Paweł Zalewski), Tomasz Nesterowicz (SLD), Eleonora Szymkowiak (PiS) i Jacek Budziński (PiS). Byli przeciwko zagęszczaniu zabudowy w centrum.
Zachowany zostanie skwer, który znajduje się między dawnym LOK-iem a placem Piłsudskiego. To najstarsza część dawnego cmentarza Zielonego Krzyża, który stopniowo rozrastał się później w stronę dzisiejszej ul. Waryńskiego. W latach 60. wybudowano ulicę przecinającą cmentarz (wcześniej był to jeden zwarty teren), a nekropolię zamieniono w park Tysiąclecia. Usunięto nagrobki, a część zmarłych ekshumowano (m.in. Polaków pochowanych po wojnie). Mimo to w parku wciąż znajduje się wiele grobów.
CZYTAJ TAKŻE: Mozaika z Gagarinem w coraz gorszym stanie. UZ: Na pewno zostanie odrestaurowana
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS