Agresywne działania Rosji stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa euroatlantyckiego – napisali w oświadczeniu ministrowie spraw zagranicznych państw NATO, biorący udział w spotkaniu w Brukseli.
“Agresywne działania Rosji stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa euroatlantyckiego; terroryzm we wszystkich jego formach i przejawach pozostaje stałym zagrożeniem dla nas wszystkich. Siły asertywne i autorytarne oraz podmioty niepaństwowe kwestionują porządek międzynarodowy oparty na zasadach, w tym poprzez zagrożenia hybrydowe i cybernetyczne, wrogie wykorzystanie nowych technologii, a także inne zagrożenia asymetryczne” – czytamy w oświadczeniu przekazanym we wtorek przedstawicielom mediów.
ZOBACZ: Rosja: sąd przedłużył areszt domowy prawniczki FBK i brata Nawalnego
“Pandemia Covid-19 po raz kolejny pokazuje, że stoimy w obliczu stale zmieniających się wyzwań; będziemy nadal zapewniać zachowanie naszej gotowości obronnej i skuteczności operacyjnej przez cały ten kryzys” – zapowiedzieli ministrowie.
Partnerstwo transatlantyckie
Kamieniem węgielnym zbiorowej obronności – jak podkreślają szefowie dyplomacji – pozostaje partnerstwo transatlantyckie.
“(Jest ono) centralnym elementem naszej spójności politycznej i podstawowym filarem międzynarodowego porządku opartego na zasadach. Zbliżający się szczyt NATO otworzy nowy rozdział w stosunkach transatlantyckich i wyznaczy kierunek przyszłości naszego Sojuszu do roku 2030 i później. Zgodnie z decyzją naszych przywódców podjętą w Londynie w grudniu 2019 roku będziemy dalej wzmacniać wymiar polityczny NATO, w tym konsultacje” – zapowiedzieli ministrowie.
Szefowie dyplomacji państw Sojuszu przypomnieli, że NATO jest najsilniejszym aliansem wojskowym w historii, gwarantującym wolność miliardowi ludzi, integralność terytorialną i ochronę wartości.
“NATO jest sojuszem obronnym i nie stanowi zagrożenia dla żadnego kraju. W odpowiedzi na bardziej niebezpieczne i nieprzewidywalne środowisko bezpieczeństwa znacznie wzmacniamy zdolności odstraszania i obrony NATO (…) wsparte przez siedem kolejnych lat rosnących wydatków na obronę. (…) Robimy duże postępy w zakresie sprawiedliwszego podziału obciążeń transatlantyckich; z zadowoleniem przyjmujemy wysiłki wszystkich sojuszników w Europie i Ameryce Północnej, które przyczyniają się do naszego niepodzielnego bezpieczeństwa. Musimy (zrobić) i zrobimy jeszcze więcej” – konkludują ministrowie.
emi/ PAP
Czytaj więcej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS