A A+ A++

W miarę jak świat zaczyna przechodzić na technologie, które emitują mniej zanieczyszczeń w celu wytwarzania energii elektrycznej i pojazdów napędzanych paliwem, ekonomiści próbują oszacować koszt spalania paliw kopalnych dla społeczeństwa.

W badaniu opublikowanym w “Proceedings of the National Academy of Science” ekonomista z Yale University Matthew Kotchen obliczył, że amerykańskie przedsiębiorstwa paliw kopalnych uzyskują bezpośrednie korzyści w wysokości 62 miliardów dolarów ukrytych dotacji z powodu czegoś, co nazywa „nieefektywną wyceną”.

Ogólne koszty zdrowotne, klimatyczne i transportowe dla społeczeństwa wynoszą około 568 miliardów dolarów, jak stwierdzono w badaniu zatytułowanym “Korzyści dla producentów z ukrytych dopłat do paliw kopalnych w Stanach Zjednoczonych”.

Według badania Peabody Energy Corp uzyskało około 1,56 miliarda dolarów ukrytych dotacji w 2018 roku, podczas gdy Arch Resources uzyskało nieco ponad 1 miliard dolarów w tym samym roku.

Producent gazu ziemnego EQT Corp otrzymał około 696 milionów dolarów, podczas gdy Exxon Mobil około 688 milionów dolarów.

W badaniu, które jako pierwsze oszacowało korzyści dla poszczególnych przedsiębiorstw, oszacowano, że spółki węglowe zapłaciłyby najwięcej, gdyby polityka została zmieniona w celu uwzględnienia kosztów.

Kotchen rozpoczął badanie, gdy decydenci rozważali nowe dotacje dla firm paliw kopalnych, aby pomóc im wyjść z panemicznego dołka popytowego z powodu pandemii koronawirusa. 

Reklama

Prezydent Joe Biden chce znieść dopłaty do paliw kopalnych, ale może to być trudne, biorąc pod uwagę, że Demokraci mają minimalną większość w Senacie, a niektórzy z nich pochodzą z krajów produkujących paliwa kopalne.

“Mimo to badanie może pomóc w pobudzeniu polityki do rozwiązania tych problemów” – powiedział Reutersowi Gilbert Metcalf, ekonomista z Tufts University. “Lepsze zrozumienie związanych z tym transferów … powinno być niezwykle pomocne dla decydentów, którzy chcą wyeliminować te marnotrawne dotacje” – dodał. 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMKiŚ: ekologiczny transport publiczny – filarem rozwoju elektromobilności w Polsce
Następny artykułLada dzień w Polsce pojawią się wszystkie odmiany koronawirusa. Co, jeśli któryś będzie odporny na szczepionkę?