Kanwą do naszej rozmowy będzie historia Osady przy ul. Katowickiej w Tychach. Właśnie zakończyły się tu prace związane z remontem 10 budynków mieszkalnych, wcześniej władze miasta zadbały o to, by mieszkańcy mieli do dyspozycji świetlicę, utrzymywane jest także boisko, wkrótce zostaną wyremontowane też podwórka.
Prace w Osadzie kosztowały ponad 11 mln zł. Wcześniej urzędnicy spotykali się z mieszkańcami, by uzgodnić z nimi terminy wyprowadzek czy tymczasowe miejsca zamieszkania.
– Zakres prac obejmował wykonanie ocieplenia ścian zewnętrznych, renowację elewacji z cegły, wymianę lub naprawę dachów, wzmocnienia stropów nad piwnicami, renowację klatek schodowych, przebudowę stref wejściowych do budynków, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej – mówi Agata Goc, dyrektor MZBM w Tychach.
Miasta Idei. Debata o rewitalizacji zabytkowych i poprzemysłowych osiedli
Mieszkania zostały także odnowione i wyposażone w urządzenia sanitarne, kuchenki gazowe oraz czujniki czadu. Niektórzy mieszkańcy wrócili już na Osadę. Pani Anna Handzlik razem z synem wprowadziła się do jednego z pierwszych wyremontowanych budynków już w maju 2020 roku.
– Mam astmę i inne problemy zdrowotne, więc dla mnie to ogromny plus, że mam ciepło, czysto i nie muszę przychodzić z pracy i dokładać do pieca. Mieszka mi się naprawdę bardzo dobrze – mówi Anna Handzlik.
O tym, jak dbać o poprzemysłowe osiedla, będziemy rozmawiać podczas debaty z cyklu Miasta Idei. Spotkamy się na stronie katowice.wyborcza.pl 29 marca o godz. 17.30.
Naszymi gośćmi będą: Hanna Skoczylas, wiceprezydent Tychów, prof. Piotr Lorens, architekt, urbanista, ekspert ds. rewitalizacji, architekt Gdańska oraz socjolog dr Grzegorz Gawron i dr Adam Hajduga, wiceprezydent Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS