Oceniając, kiedy w przypadku robót budowlano-montażowych powstał obowiązek podatkowych należy brać pod uwagę m.in. to, w jaki sposób formalność odbioru została uzgodniona przez strony w umowie oraz czy postanowienia te odzwierciedlają rzeczywistość gospodarczą i handlową w danej dziedzinie.
Spór w sprawie dotyczył momentu powstania obowiązku podatkowego w związku z wykonaniem usług budowlanych lub budowlano-montażowych w świetle art. 19a ust. 5 pkt 3 lit. a w związku z art. 19a ust. 7 ustawy o VAT? Spółka uważała, że „wykonanie usługi” w rozumieniu tych przepisów oznacza wykonanie ich w kontekście nadanym przez strony umowy. A to pozwala na ustalenie najpóźniejszego momentu wystawienia faktury i momentu powstania obowiązku podatkowego.
Fiskus uznał to stanowisko za błędne. Wskazał, że momentem powstania obowiązku podatkowego z tytułu realizacji przez spółkę wykonanych częściowo usług budowlanych i budowlano-montażowych jest chwila wystawienia dla zamawiającego faktur dokumentujących częściowe wykonanie robót. O częściowym wykonaniu decyduje zaś faktyczne wykonanie tej części prac, dla których określono zapłatę. Faktura dokumentująca tę część powinna być wystawiona najpóźniej 30. dnia od wykonania tych usług.
Czy…
Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów “Rzeczpospolitej”
… czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS