WYPROSTOWANY Nie wyobrażam sobie, że mógłbym orzekać w jednym składzie z kimś, kto dziś ściga wolnych sędziów. Powinniśmy zapamiętać ich nazwiska, żeby za pięć czy dziesięć lat znowu gdzieś nie wypłynęli – mówi sędzia Igor Tuleya, na którego zawziął się Zbigniew Ziobro.
WSTĘPNIAK
POJEDYNEK BEZSILNYCH Nie wiadomo, jak długo potrwają jeszcze w Polsce rządy Jarosława Kaczyńskiego, nie ma jednak żadnej wątpliwości, że model, w jakim sprawuje on władzę, na naszych oczach właśnie doszczętnie się wyczerpuje – pisze Tomasz Lis.
POLITYKA
KUMA KUMIE POMÓC UMIE Instytuty sławiące dziedzictwo narodowe rosną pod rządami PiS jak grzyby po deszczu. Trudno powiedzieć, czemu służą, oprócz posad dla swoich.
TOWARZYSZKA RADYKAŁÓW Monika Jaruzelska była związana z SLD, a dziś chętnie zaprasza do swoich internetowych rozmów gości ze skrajnej prawicy. I nie zadaje trudnych pytań.
SPOŁECZEŃSTWO
I TAK MA WYGLĄDAĆ NASZA MŁODOŚĆ? Hanna: Polska jest dla mnie krajem skończonym. Dominika: Boję się wchodzić w dorosłość. Agata: Moja osiemnastka? Kolacja z rodzicami. Maturzystki opowiadają o dorastaniu w cieniu pandemii.
ŻYCIE MUSI BYĆ PIĘKNE Warto rozmawiać z chorymi, żeby zobaczyć, jak wiele w życiu mamy – doktor Michał Kwiatek, hematolog, autor książki „Rezydent”, o lekarskiej radości i bezsilności i o docenianiu rzeczy małych.
NIEPOTRZEBNI Miałem pracę, którą kochałem. A potem przyszła pandemia. I teraz wegetuję.
CHCĘ TU BYĆ Dostrzegają zło w Kościele, ale nie chcą z niego odchodzić. Mówią, że to zbyt łatwe, i zadają sobie pytanie: czy jestem w stanie coś zmienić?
PESYMIZM SIĘ OPŁACA Mieliśmy szansę na społeczeństwo obywatelskie, ale jej nie wykorzystaliśmy – mówi pisarz i publicysta Antoni Pawlak. Jego nowa powieść „Niespodziewany koniec świata” to rzecz o pokoleniu, które urządzało III RP.
HISTORIA
TOWARZYSZ GIEREK BUDUJE DRUGĄ POLSKĘ W karnawale lat 70. Polska zrobiła olbrzymi krok. Nie od razu było wiadomo, że to krok w przepaść
ŚWIAT
REŻIM MA NATURĘ PORYWACZA Uwięzienie brytyjskiej obywatelki Nazanin Zaghari-Ratcliffe to nie jest „dyplomacja zakładników” – mówi „Newsweekowi” pisarz Maziar Bahari, który siedział 118 dni w irańskim więzieniu.
BARDZO FRANCUSKI SKANDAL Francuzi zawsze uważali się za naród seksualnie wyzwolony. Fala skandali sprawiła, że zaczynają zmieniać zdanie na własny temat.
BIZNES
HAMULEC DLA UBERYZACJI 70 tys. brytyjskich kierowców Ubera dostanie pełne prawa pracownicze. Złote czasy tzw. gospodarki fuch powoli się kończą?
ROZMAWIAMY JAK KARGUL Z PAWLAKIEM Nie może być tak, że grupa, która się spotyka na Nowogrodzkiej, uzna, że zjadła wszystkie rozumy. Potrzebujemy rozmowy, bo nowy porządek dotyczy całego społeczeństwa – mówi Henryka Bochniarz.
NAUKA
LEŚNY PRZEDMIOT POŻĄDANIA U jednych budzą podziw, inni nie mają litości, byle tylko zdobyć wieniec jelenia.
JAK POWSTAŁ POLSKI TEST Początkowo nikt w Instytucie Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu nie myślał o testach wykrywających koronawirusa. Ale sanepid potrzebował pomocy.
KULTURA
NOWY KRÓL POPU Wciąż nagrywa w domu. Jego nowa płyta brzmi jeszcze bardziej przebojowo od poprzedniej. Błażej Król przeszedł długą drogę od muzyki alternatywnej do popu.
HOMOFOB I TAK PRZEGRA Samotność stała się dzisiaj ciężkim przewinieniem – mówi aktor Lance Henriksen i tłumaczy, dlaczego czas mizoginów się kończy. W nowym filmie „Jeszcze jest czas” gra konserwatystę, który nie akceptuje homoseksualizmu syna.
DŻENTELMEN OD POTWORNOŚCI Większość aktorów w jego wieku myśli o emeryturze, a on dopiero się rozkręca. 83-letni Anthony Hopkins za rolę w filmie „Ojciec” ma szansę na drugiego Oscara. Tak przeszywającego obrazu demencji jeszcze w kinie nie widzieliśmy.
KULTURALNY PRZEWODNIK „NEWSWEEKA” Najlepsze płyty, książki, filmy, wystawy w tym tygodniu.
FELIETONY
KRZYSZTOF VARGA
ZBIGNIEW HOŁDYS
KRZYSZTOF MATERNA
DARIUSZ ĆWIKLAK
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS