Zasady realizacji, sprawozdawania i rozliczania świadczeń udzielanych w ramach Programu pilotażowego kompleksowych badań patomorfologicznych JGPato – zawiera dodatkowy rozdział w znowelizowanym zarządzeniu NFZ.
Chodzi o zarządzenie zmieniające zarządzenie w sprawie szczegółowych warunków umów w systemie podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej.
Zmiany w ww. regulacji – jak wyjaśnia NFZ – wynikają z wejścia w życie rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 16 grudnia 2020 r. w sprawie programu pilotażowego dotyczącego kompleksowych badań patomorfologicznych JGPato (Dz. U. poz. 2360).
“Głównym celem programu pilotażowego jest ocena wpływu elementów jakościowych na skuteczność diagnostyki patomorfologicznej, podniesienie jakości samego procesu diagnostyczno-leczniczego, optymalizacja postępowania diagnostyczno-terapeutycznego, w tym skrócenie czasu od postawienia rozpoznania do podjęcia optymalnego leczenia, weryfikacja modelu sprawozdawania badań patomorfologicznych, wypracowanie efektywnych kosztowo mechanizmów finansowania nowych zadań realizowanych w ramach Jednorodnej Grupy Patomorfologicznej, zwanej dalej „JGPato”, oraz wycena świadczeń i oszacowanie kosztu wdrożenia modelu JGPato” – wyjaśnia Fundusz.
Do udziału w projekcie wytypowano 39 jednostek, które mogą realizować kompleksową diagnostykę patomorfologiczną na zasadach określonych w programie pilotażowym.
Poprawa jakości
Program pilotażowy ma wesprzeć proces poprawy jakości w patomorfologii. “Informacje dostarczone przez program pilotażowy posłużą przy wdrażaniu standardów akredytacyjnych w zakresie patomorfologii w podmiotach leczniczych. Jednocześnie celem niniejszego programu pilotażowego jest wypracowanie efektywnych kosztowo mechanizmów finansowania nowego modelu diagnostyki patomorfologicznej, realizowanego w ramach programu pilotażowego” – wskazuje NFZ
W nowelizowanym zarządzeniu dodano więc rozdział 5a określający zasady realizacji, sprawozdawania i rozliczania świadczeń udzielanych na podstawie ww. rozporządzenia MZ. Zgodnie z wprowadzonymi zmianami, w celu zawarcia umów z realizatorami programu pilotażowego (świadczeniodawcami), określono wzór umowy na realizację przedmiotowego programu (stanowiącego załącznik nr 1 do niniejszego zarządzenia). Ponadto, określono wzór wniosku o zawarcie umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w ramach pilotażu (załącznik nr 2 do niniejszego zarządzenia), jak również określono wzór i format sprawozdania, które będzie przekazywane do Funduszu przez określonych świadczeniodawców.
Jakie finansowanie?
Za udział w programie pilotażowym ustalono współczynnik korygujący w wysokości 1,02 dla świadczeń opieki zdrowotnej, w ramach których wykonano badanie patomorfologiczne, udzielanych na podstawie karty diagnostyki i leczenia onkologicznego.
Etap realizacji programu pilotażowego zaplanowano na 9 miesięcy, a ruszyć ma od 1 kwietnia br.
Źródło: NFZ
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS