Misja pod nazwą „parkowanie czołgu” zakończona sukcesem. Ważący 40 ton symbol pacyfikacji kopalni „Wujek” stanął w muzeum w Katowicach. Śląskie Centrum Wolności i Solidarności pokaże czołg T55 na nowej wystawie.
Czołg przed kopalnią „Wujek” stanął kilka miesięcy temu, a dzisiaj został odholowany. Niedaleko, bo 200 metrów dalej. Jednak cała akcja trwała kilka godzin. Czołg T-55 trzeba było bardzo ostrożnie kierować. Tak, żeby nic nie uszkodzić po drodze oraz przy wjeżdżaniu do budynku przy ul. Wincentego Pola 38. – Czołg T-55 to była Kiedyś podstawa wyposażenia wojsk Układu Warszawskiego ich następcą jest czołg T-72. Ten czołg brał udział w pacyfikacji tej kopalni – mówi Wacław Widuchowski, dyrektor Muzeum Techniki Wojskowej w Zabrzu. Podkreśla, że to nie dokładnie ten pojazd, ale jest identyczny i identycznie doposażony jak ten, który niespełna 40 lat temu sforsował ogrodzenie kopalni i rozpoczął tragiczne wydarzenia.
PRZECZYTAJ TEŻ: Czołg i przestrzelona koszula jednego z zabitych górników. Na Brynowie buduje się nowa historia
Dzisiejsza akcja wymagała dużo precyzji. Czołg trzeba było wielokrotnie przepinać i manewrować ciągnikiem, żeby przejechać krótki odcinek. Kilka razy ręcznie i z użyciem hummera przekręcano lufę. Na końcu czołg T-55 wjechał na centymetry przez otwór w ścianie. Specjalnie przygotowano na niego miejsce. – Wzmocnienie konstrukcji stalowej pod ten czołg. Waży on 32 tony i ta konstrukcja musi wytrzymać. Ona jest przygotowana, ale będziemy obserwowali co się dzieje ze stropami i wszystkie co jest dookoła – mówi Robert Ciupa, dyrektor Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach.
Cały czas trwają prace budowlane w siedzibie muzeum. Jak mówi dyrektor ŚCWiS, nie ma większych opóźnień w inwestycji. Jej efektem ma być zwiększenie powierzchni ekspozycyjnej z 140 m kw. do 1100 m kw. Na parterze budynku zaprezentowana zostanie m.in. geneza powstania NSZZ „Solidarność”, wprowadzenie stanu wojennego oraz pacyfikacja KWK „Wujek”. Następnie zwiedzający zejdą do podziemi budynku, gdzie pokazany zostanie m.in. podziemny strajk na kopalni „Piast-Ziemowit”, internowania oraz działalność podziemnej „Solidarności”. Powrót zwiedzających na parter budynku będzie związany z ukazaniem m.in. pielgrzymki Jana Pawła II do Polski oraz kryzysem gospodarczym, mającym swoje odzwierciedlenie w życiu codziennym mieszkańców regionu. Na ostatniej kondygnacji zostanie stworzona sala konferencyjna, w której będą odbywały się wykłady oraz pokazy filmów dokumentalnych.
Otwarcie nowego Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności jest planowane na 16 grudnia tego roku, czyli 40. rocznicę pacyfikacji kopalni „Wujek”.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS