A A+ A++

Sprawa zabójstwa 13-latki z Piekar Śląskich, prawo a praca przed osiemnastką, odpowiedzialność nieletniego, małoletniego, młodocianego, prawo do prywatności, umowa o dzieło, umowa-zlecenie – te i wiele innych tematów tłumaczonych i rozstrzyganych z prawnego punktu widzenia można znaleźć na blogu projektwprawieni.pl. Założyli go i prowadzą (z pomocą ekspertów) uczniowie V LO w Krakowie biorący udział w ogólnopolskiej olimpiadzie “Zwolnieni z Teorii”. To pierwsza w Polsce praktyczna olimpiada, która polega na realizacji przez młodych różnych projektów społecznych.

Uczyć młodych prawa

Projekt krakowskich licealistów, w którym udział biorą: Natalia Malina, Małgorzata Czarnik, Szymon Wincenciak, Agnieszka Podstolak, Julia Janeczek, Adrianna Mazur, Szymon Janaczek i Marysia Świerczyńska, zakłada zaznajomienie młodych ludzi z prawem.

Licealiści z V LO, którzy postanowili uczyć zasad prawa młodych ludzi mat. prasowe

– Bo z tą znajomością jest bardzo krucho. W mediach ciągle słyszymy sformułowania: prawa obywatelskie, prawa kobiet, prawa dziecka, prawa konsumentów, ale co tak naprawdę się pod nimi kryje, nie mamy pojęcia – przekonują.

W opisie projektu napisali: “Nasze społeczeństwo ma bardzo niski poziom świadomości prawnej. Wskazywać na to mogą statystyki zaprezentowane przez Naczelną Radę Adwokacką – aż 70% Polaków nigdy nie miało do czynienia z działalnością sądu, a 87% z nich nie widzi potrzeby korzystania z porady prawnej. Po co w zasadzie potrzebna jest nam wiedza o prawie? Kiedy przyjrzymy się najprostszym czynnościom, które codziennie wykonujemy: kasujemy bilet w tramwaju, kupujemy w sklepie spożywczym, słuchamy ulubionej playlisty na Spotify, okazuje się, że każdy z nas zawiera lub wykonuje co dzień umowy cywilnoprawne i nieustannie porusza się w sferze prawa. Zupełnie jednak nie zdajemy sobie z tego sprawy”.

Marysia: – Zauważyliśmy ten problem wśród naszych rówieśników. Dlatego postawiliśmy sobie za cel zmienić istniejący stan rzeczy. Chodzi o to, by licealiści i starsi uczniowie szkoły podstawowej dostrzegli prawo wokół siebie, nauczyli się, że o swoje prawa warto zadbać, i potrafili lepiej rozumieć otaczającą nas rzeczywistość.

“Człowiek świadomy swoich praw to ktoś odporny na manipulacje, kto ze zrozumieniem reaguje na zmiany w otaczającej nas rzeczywistości. Zdaje sobie sprawę, że wprowadzane zmiany w prawie, na pozór tak odległe i nieznaczące, dotykają również jego” – piszą licealiści.

Nauka online

Pandemia już raz pokrzyżowała im szyki. W pierwszym semestrze nauki wydrukowali plakaty promocyjne swojego projektu. Byli pełni nadziei, że po feriach wrócą o szkoły i tam je powieszą. Nic z tego. Plakaty leżą niewykorzystane do dziś. Teraz mają pomysł, by powiesić je w przestrzeni miejskiej.

W związku z koronawirusem młodzi postawili ostatecznie na działanie online. Prócz wspomnianego bloga działają w mediach społecznościowych: na Facebooku i Instagramie. Przeprowadzają wywiady z osobami zawodowo związanymi z prawem: adwokatami, sędziami, radcami prawnymi, również z rzecznikiem praw obywatelskich Adamem Bodnarem oraz Zuzanną Rudzińską-Bluszcz z Biura RPO. Organizują szkolenia o tematyce prawnej i konkursy z nagrodami dla ich uczestników.

Szacują, że w ten sposób dotarli już do ponad 50 tys. osób. Tematy? Biorą je z aktualnej rzeczywistości, piszą o tym, co ich interesuje. Opracowania przygotowują na podstawie wiedzy czerpanej z podręczników, potem weryfikują je specjaliści. Partnerami projektu uczniów zostało w sumie 20 organizacji, w tym kancelarie prawne i stowarzyszenia.

Co w planach? Do końca marca powstaną scenariusze lekcji edukacji prawnej. W ich ramach młodzi zaproponują trzy ścieżki: “Prawo w życiu codziennym”, “Na rozprawie sądowej” oraz “Prawo karne”. Finałem projektu mają być debaty oksfordzkie o tematyce prawnej. – Znajomość prawa pozwala budować społeczeństwo obywatelskie, funkcjonujące w sposób świadomy swoich praw i umiejące o nie walczyć – przekonują licealiści.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWielka Brytania. Po rekordowej serii szczepień odnotowano najniższą od pół roku liczbę zgonów
Następny artykuł“P******ć kwarantannę”. Szef MSZ Rosji szokuje