A A+ A++

JE Ambasador Republiki Słowenii odwiedziła Toruń w związku z planem utworzenia w okolicy naszego miasta – Grębocinie, tradycyjnej słoweńskiej pasieki. Byłyby to pierwsze takie miejsce w Polsce.

Słowenia była inicjatorką ustanowienia Światowego Dnia Pszczoły, który został jednogłośnie przyjęty przez wszystkie państwa członkowskie ONZ w dniu 20 grudnia 2017 r. Od tej pory Światowy Dzień Pszczoły obchodzony jest co roku 20 maja. Jednym ze sposobów, w jaki Słowenia stara się szerzyć przesłanie Światowego Dnia Pszczoły i podnosić świadomość w kwestii ogólnego znaczenia pszczół dla przyrody i ludzkości, jest instalacja tradycyjnych słoweńskich pasiek we współpracy z lokalnymi partnerami na całym świecie. Pasieki są zdobione charakterystycznymi deskami malowanymi w różne motywy i umieszczonymi nad wejściem do ula (tzw. panjskimikončnicami).

Pierwsza taka pasieka w Polsce stanie w Grębocinie, a w przyszłości może także w Toruniu. W tym celu do naszego miasta przyjechała JE Ambasador Republiki Słowenii w Polsce Božena Forštnarič Boroje. Jak podkreśliła JE Ambasador, rok 2021 jest szczególny dla jej kraju, który właśnie w tym czasie obchodzi trzydziestolecie niepodległości, a w drugiej połowie roku obejmie przewodnictwo w Unii Europejskiej. Wśród wielu wydarzeń zaplanowanych na ten rok znajduje się zainstalowanie tradycyjnych pasiek słoweńskich w różnych krajach Unii, w tym także w Polsce. Zważywszy na 12-letnią udaną współpracę miast partnerskich – Torunia i Novego Mesta, wybór okolic naszego miasta na posadowienie pasieki był naturalny. – Nove Mesto znane jest z szczególnej troski o pszczoły, a także z niezrównanej stuletniej tradycji produkowania miodu i przygotowywania wyrobów miodowych. Województwo kujawsko-pomorskie jako takie, dzięki umieszczeniu w okolicy Torunia tradycyjnej słoweńskiej pasieki, staje się niepowtarzalnym partnerem i jest symbolem współpracy między Słowenią i Polską, także w tej dziedziniepodkreśliła JE Ambasador Božena Forštnarič Boroje.

Gmina Miasta Toruń od lat włącza się w akcje służące ochronie pszczół, np. w 2017 r. uzyskała dofinansowanie z WFOŚiGW w Toruniu na wykonanie m.in. domków dla owadów, które zostały ustawione w przestrzeni miejskiej, organizuje wydarzenia edukacyjne oraz promujące opiekę nad pszczołami. – Bardzo dbamy o to, by pszczoły znalazły u nas swoje środowisko naturalne. Wśród podejmowanych przez nas działań jest tworzenie łąk kwietnych, sianie roślin miododajnych oraz sadzenie drzew, takich jak lipy klony i leszczynywymienił prezydent Michał Zaleski. Utworzenie tradycyjnych pasiek słoweńskich wpasuje się w ten trend, jak również otworzy możliwość współpracy pszczelarzy polskich i słoweńskich.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZamknięcie emerytalno-rentowej Sali Obsługi Klienta w zduńskowolskiej siedzibie ZUS
Następny artykułPosłanka Monika Pawłowska szokuje. Lewicę i PiS