A A+ A++

Na poniedziałkowej sesji radni województwa przyjęli stanowisko, w którym wzywają premiera i rząd do zapisania budowy stopnia wodnego na Wiśle w Siarzewie w opracowywanych obecnie strategicznych projektach rozwoju kraju.

Rządowe Wody Polskie ogłosiły w zeszłym tygodniu przetarg na projekt stopnia w Siarzewie. Inwestycja ma kosztować ok. 4,5 mld zł. Przeciw budowie tamy protestują ekolodzy, argumentując, że zniszczy ona przyrodę w dolnym biegu Wisły.

Innego zdania są jednak samorządowcy. “Program zagospodarowania Wisły pozwoli na zniwelowanie zagrożenia powodziowego poniżej stopnia we Włocławku, stworzy warunki dla niskoemisyjnego transportu towarów na Wiśle od portów Trójmiasta aż po rejon Warszawy, zapewni produkcję czystej energii elektrycznej z odnawialnego źródła, stworzy rezerwuar wody dla nawodnień rolniczych na obszarze stepowiejących w wyniku zmian klimatu Kujaw, a także przyczyni się do powstania co najmniej kilkudziesięciu tysięcy miejsc pracy powiązanych z rozwojem nowych funkcji społeczno-gospodarczych. Idea zagospodarowania Wisły cieszy się powszechną aprobatą wśród bardzo licznych środowisk w województwie kujawsko-pomorskim. W swych dotychczasowych działaniach na rzecz gospodarczego wykorzystania rzek samorząd województwa kujawsko-pomorskiego był szeroko wspierany także przez licznych partnerów z innych województw, co uzasadnia krajową rangę tego przedsięwzięcia” – głosi dokument przyjęty przez sejmik.

Sejmik pisze do premiera, że pierwszym etapem dalszych działań związanych z gospodarczym wykorzystaniem Wisły powinna być budowa stopnia wodnego w Siarzewie. “Będzie to inwestycja publiczna o dużej skali, która w sposób naturalny aktywizowałaby podmioty gospodarcze z całego kraju, a więc pozwalała na łagodzenie skutków pandemii i sprzyjała odbudowie potencjału kooperujących podmiotów”.

Kujawsko-pomorski sejmik “wyraża jednocześnie przekonanie, że dzięki wykorzystaniu najlepszej wiedzy oraz rozwiązań technicznych, zarówno na etapie realizacji przedsięwzięcia, jak i późniejszej eksploatacji powstałej infrastruktury, możliwe jest zminimalizowanie oddziaływań na środowisko do poziomu pozwalającego na uznanie ich za nieistotne”.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPiłkarska młodzież zaczęła rundę wiosenną
Następny artykułXL sesja Rady Powiatu (23.03)