Jak poinformował resort spraw zagranicznych, głównymi punktami poniedziałkowego posiedzenia Rady do Spraw Zagranicznych w Brukseli były stosunki z Turcją, kwestie południowego sąsiedztwa UE oraz dyskusja z Wysoką Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka.
“Ministrowie omówili także w ramach spraw bieżących stosunki z Rosją i przyjęli pakiet sankcji w ramach reżimu dotyczącego naruszeń praw człowieka, obejmujący osoby i podmioty z różnych krajów” – zaznaczył MSZ.
Zasady polityki wobec Rosji
“Podczas dyskusji na temat bieżących spraw międzynarodowych, minister Rau wskazał na konieczność reakcji UE na potęgujące się represje wobec społeczeństwa obywatelskiego w Rosji. Podkreślił, że prawa człowieka powinny być głównym elementem dialogu politycznego UE z Rosją” – poinformowano w komunikacie.
Jak przekazano, szef polskiego MSZ zaznaczył też, że “na najbliższym posiedzeniu Rady Europejskiej konieczne jest uzgodnienie przez szefów państw i rządów kontynuacji stanowczej i zrównoważonej, opartej na »pięciu zasadach podstawowych« polityki UE wobec Rosji”. Rada UE określiła pięć zasad przewodnich, które mają obowiązywać w stosunkach UE z Rosją w marcu 2016 r.
ZOBACZ: Zbigniew Rau rozmawiał z sekretarzem stanu USA
Ponadto podczas spotkania omówiono relacje z Turcją w ramach przygotowań do dyskusji przywódców na marcowej Radzie Europejskiej. “Szef polskiej dyplomacji wyraził nadzieję na trwałą poprawę relacji Turcji – sojusznika w NATO i kluczowego partnera UE – z Grecją i Cyprem. Ocenił, że w dalszych wysiłkach UE konieczna jest kontynuacja podejścia łączącego w sobie opcje zróżnicowanych scenariuszy politycznych wobec Turcji” – napisało MSZ.
“W dyskusji na temat południowego sąsiedztwa, ministrowie podkreślali zasadność prowadzenia skutecznej i zrównoważonej polityki UE, w tym zwiększenia intensywności kontaktów wysokiego szczebla z południowymi sąsiadami UE w celu zachęcenia ich do niezbędnych reform, z poszanowaniem lokalnych uwarunkowań i wrażliwości. Zgodzili się także, iż niezbędne jest wsparcie perspektyw rozwoju gospodarczego krajów sąsiedzkich UE oraz wzmocnienie ich struktur państwowych w zakresie zarządzania granicami” – przekazał ponadto resort spraw zagranicznych.
ZOBACZ: Szef Rady Europejskiej rozmawiał z Putinem. Tematem m.in. Nawalny
Z kolei podczas dyskusji szefów dyplomacji UE z Wysoką Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. praw człowieka Michelle Bachelet, minister Rau podziękował za jej aktywność w dokumentowaniu naruszeń praw człowieka, w tym za ostatni raport na temat Białorusi. Wyraził nadzieję na przyjęcie podczas trwającej obecnie sesji Rady Praw Człowieka rezolucji na temat Białorusi, która ustanowi tzw. mechanizm odpowiedzialnościowy, służący monitorowaniu sytuacji w obszarze praw człowieka na Białorusi, z aktywną rolą biura Wysokiej Komisarz.
W komunikacie potwierdzono, że Rada przyjęła ponadto pakiet sankcji obejmujący 11 osób i cztery podmioty odpowiedzialne za naruszenia praw człowieka w różnych krajach. Jak podawał w poniedziałek przed południem PAP, według unijnego źródła, nowe sankcje dotyczą ogółem 11 osób i czterech podmiotów z Chin, Erytrei, Libii, Korei Północnej, Rosji i Sudanu Południowego. Polegają na zamrożeniu aktywów i zakazie wjazdu na terytorium UE. W przypadku Chin będą to pierwsze unijne sankcje od ponad 30 lat.
laf/ PAP
Czytaj więcej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS