A A+ A++

Oszustwo „na policjanta” jest jedną z metod, którą stosują przestępcy, wykorzystując zaufanie do funkcjonariuszy. Jak nie paść ofiarą tego typu przestępstw?

Oszustwo – co to jest?

Przestępstwo oszustwa zostało określone w art. 286 § 1 Kodeksu karnego. Polega ono na tym, iż sprawca w celu osiągnięcia korzyści majątkowej doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania.

Często osoby popełniające tego rodzaju oszustwa działają w zorganizowanej grupie przestępczej. Ten typ przestępstwa określa z kolei art. 258 § 1 Kodeksu karnego.

Zobacz również:

Oszustwo – co grozi?

Oszustwo określone w art. 286 § 1 Kodeksu karnego podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.

Przestępcy mają różne metody na oszukanie swoich ofiar m.in. przestępstwo „na wnuczka” czy „na policjanta”.

Oszustwo „na policjanta”

Oszustwo „na policjanta” polega na tym, iż oszust w rozmowie telefonicznej podaje się za policjanta i doprowadza do przekazywania pieniędzy w celu rzekomych działań, które mają zmierzać do ochrony środków finansowych.

Przykładowo ofiara może usłyszeć, iż środki są zagrożone kradzieżą w wyniku ataku hakerskiego czy możliwością zaciągnięcia kredytu przez osobę nieuprawnioną. Rzekomi policjanci mogą też przekonywać, iż ktoś z osób bliskich rozmówcy spowodował wypadek, a pieniądze są potrzebne, by sprawca mógł wyjść z aresztu.

Przestępcy instruują rozmówcę, aby ten przelał pieniądze na wskazane konto albo przekazał gotówkę rzekomemu policjantowi.

Oszustwo – jak się bronić?

Przede wszystkim należy pamiętać, iż policjanci nie żądają przekazania pieniędzy, nie pośredniczą też w ich przekazywaniu. Policja przekonuje również, iż funkcjonariusze nigdy nie informują osób postronnych o swoich działaniach.

W tego typu sytuacjach niewskazany jest pośpiech. W przypadku wątpliwości można zadzwonić na Policję, wcześniej kończą rozmowę telefoniczną z rzekomym funkcjonariuszem. Dla bezpieczeństwa nie podawajmy innym informacji o zgromadzonych środkach pieniężnych. Często ofiarami fałszywych policjantów padają osoby starsze, dlatego warto rozmawiać z seniorami o takich zagrożeniach.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny (j. t. Dz. U. z 2020 r., poz. 1444, ost. zm. Dz. U. z 2020 r., poz. 1517)

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKadeci „Mechanika” współpracują z Instytutem Pamięci Narodowej
Następny artykułHakerzy przejęli konta na Twitterze. Za ich pośrednictwem oferowali PlayStation 5