A A+ A++

21 marca obchodzimy nie tylko pierwszy dzień wiosny oraz Światowy Dzień Zespołu Downa, ale i Międzynarodowy Dzień Lasów. Jaką powierzchnię zajmują lasy w naszym województwie i ile razy zostały podpalone tylko w jednym roku?

Urząd Statystyczny w Warszawie przygotował ciekawą infografikę z okazji Międzynarodowego Dnia Lasów. Jak się okazuje, w 2019 r. w województwie mazowieckim powierzchnia lasów wyniosła 834.409 ha, tj. o 0,4 proc. więcej, niż w roku poprzednim. Co ciekawe, lasy publiczne stanowiły tylko nieco ponad połowę (54,8 proc.) ogółu, a lasy prywatne — 45,2 proc.

Jakie gatunki drzew najczęściej spotkamy w lasach mazowieckich? Drzewa liściaste stanowiły 27,9 proc. ogólnej powierzchni lasów, w wśród nich największą powierzchnię zajmowała brzoza, która stanowiła 30,3 proc. powierzchni drzew liściastych. Drzewa iglaste stanowiły 72,1 proc. powierzchni lasów, a wśród nich dominuje zdecydowanie sosna – zajmowała powierzchnię 97 proc.

Ile lat liczą lasy w województwie mazowieckim? Te najstarsze (101 lat i więcej) to jedynie 4,8 proc. powierzchni ogólnej. Lasy w wieku 61-100 lat to 39,3 proc., 21-60 lat zajmują 40,4 proc., a tych w wieku 1-20 lat mamy 10,6 proc.

Niepokojące dane dotyczą pożarów lasów, jakie wystąpiły w 2019 roku. Ogółem było ich 2.699, czyli więcej aż o 27,9 proc. w porównaniu z 2018 rokiem. Co istotne, 1.496 pożarów powstało w wyniku podpalenia (!), a 497 spowodowane były nieostrożnością dorosłych. W porównaniu do 2018 roku, było to odpowiednio więcej o 41,8 proc. i 15,9 proc.

A dlaczego trzeba dbać o lasy? Każdy z nas zapewne o tym dobrze wie, ale przypomnijmy – las dostarcza nam potrzebnego do życia tlenu, pochłaniając z atmosfery wszystkie szkodliwe zanieczyszczenia. Dostarcza nam drewno, które – przy racjonalnej wycince – jest najbardziej ekologicznym produktem, wykorzystywanym chociażby w budownictwie czy produkcji papieru.

Przede wszystkim jednak, las jest domem i naturalnym środowiskiem dla wielu gatunków zwierząt. Prowadząc masową wycinkę lasów czy podpalając je, pozbawiamy jednocześnie zwierzęta domu i przyczyniamy się do ich wyginięcia. Las dostarcza nam też jedzenie – grzyby czy owoce, jest świetnym miejscem na spacer, dotlenienie się, pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie i zdrowie psychiczne.

Jeśli więc odwiedzamy las, zachowujmy się jak w gościach. Nie zostawiajmy śmieci, nie krzyczmy, okażmy szacunek miejscu, któremu tak wiele zawdzięczamy…

Fot. Agnieszka Stachurska
źródło: Urząd Statystyczny w Warszawie
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWarta pokonała Podbeskidzie
Następny artykułTemat Tuska rozpala emocje! Ostre słowa polityka ZP