A A+ A++

Ogromny obszar przedsięwzięcia, nowe miejsca pracy i niemałe wpływy z podatków dla jednej z gmin – to wszystko ma szansę stać się faktem w naszym powiecie. Tereny niedaleko Pabianic po raz kolejny zainteresowały potentata powierzchni magazynowych.

Gdzie? W Jadwininie, po lewej stronie drogi wojewódzkiej nr 485 (jadąc od strony miasta), czyli w bliskim sąsiedztwie Amazona. Chodzi o budowę wielkiego kompleksu przemysłowo – magazynowo – usługowego wraz z zapleczem socjalno – biurowym. Inwestor chce postawić m.in. halę magazynową, która będzie miała niemal 7,5 hektara (!). Cała powierzchnia przewidziana pod inwestycję wynosi prawie 20 hektarów.

Jak udało nam się nieoficjalnie ustalić, inwestycję zaplanował Panattoni, czyli ten sam developer, który pobudował halę dla Amazona.

W drugiej połowie ubiegłego roku gmina Pabianice, na terenie której znajduje się Jadwinin, zakończyła procedurę zmian w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Wspomniane tereny, w sumie kilkanaście działek, zostały zapisane jako inwestycyjne (na marginesie: nie tylko te, bo identyczne przeznaczenie „zyskało” też kolejnych 13 hektarów za Amazonem, po tej samej stronie co gigant sprzedaży internetowej, tyle że już za drogą ekspresową S8, jadąc w kierunku Bełchatowa).

– W Jadwininie przewidziano składowanie i magazynowanie, nie będzie więc np. emisji szkodliwych substancji do atmosfery czy emisji hałasu, co dzieje się podczas normalnej produkcji. Działalność w tym miejscu nie będzie więc uciążliwa dla mieszkańców. Zresztą właśnie pod tym kątem szukaliśmy inwestora – mówi Marcin Wieczorek, wójt gminy Pabianice.

Przedsięwzięcie jest dopiero w początkowej fazie, ale działania w kierunku jego realizacji są w toku, jak choćby wykup działek (należą one do osób prywatnych). Przygotowano też raport oddziaływania na środowisko, który otrzymały już do przeanalizowania Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, Wody Polskie i sanepid.

– Trwają też uzgodnienia inwestora z Zarządem Dróg Wojewódzkich w Łodzi w sprawie budowy wjazdu na te tereny. Ma on „odchodzić” od drogi nr 485, w miejscu, gdzie teraz znajduje się inna, niewielka, prostopadła do niej droga. Właśnie od rezultatu tych negocjacji zależy, czy inwestycja dojdzie do skutku. Mamy nadzieję, że tak. Dla gminy oznacza bowiem spore wpływy z podatków – przyznaje wójt.

Wiadomo, że ogromna hala będzie wykorzystywana jako magazyn wysokiego składowania pod wynajem powierzchni do prowadzenia różnych rodzajów działalności. Jak napisano w postanowieniu o obowiązku przeprowadzenia oceny na środowisko, chodzi m.in. o lekką produkcję, polegającą na montażu gotowych komponentów w całe układy, np. składanie liczników samochodowych, podzespołów elektronicznych, zabawek, długopisów, lampek itd. W Jadwininie miałyby również odbywać się m.in.: hurtowa sprzedaż artykułów przemysłowych i spożywczych, przeładunek, obsługa logistyczna i usługi dodatkowe, takie jak etykietowanie, metkowanie, klipsowanie systemami alarmowymi, zgrzewanie przy użyciu maszyny zgrzewającej, foliowanie, belowanie, przepakowywanie towarów w opakowania jednosetowe i zbiorcze, produkcja zestawów świątecznych, wieszakowanie produktów, odświeżanie, prasowanie.

„Usługi dodatkowe nie będą wiązać się z emisją substancji do powietrza, emisją hałasu oraz emisją ścieków. Produkcja i usługi dodatkowe, które mogą być prowadzone w planowanych obiektach nie będą miały znamion działalności zakładu produkcyjnego (…). W przypadku, gdy na terenie hali będą prowadzone procesy produkcyjne klasyfikujące zakład do przedsięwzięć mogących potencjalnie oddziaływać na środowisko, dany najemca uzyska nową decyzję środowiskową” – czytamy.

Działalność w Jadwininie obejmie również spedycję i dystrybucję towarów.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułIle wykonano dotychczas szczepień przeciw COVID-19? Mamy dane
Następny artykułSędziejowice. Czas PIT-ów i 1%