A A+ A++


Partia Wolności Narodowej (PARNAS), reprezentująca opozycję antykremlowską w Rosji, nie wystartuje samodzielnie w wyborach do Dumy Państwowej (niższej izby parlamentu) we wrześniu br. Nie poprze też strategii „inteligentnego głosowania” Aleksieja Nawalnego.

Poinformował o tym w sobotę na zjeździe partii w Moskwie jej przywódca, były reformatorski premier Rosji Michaił Kasjanow.

Zadeklarował, że PARNAS jest gotów poprzeć „listę zaufania”, na której znajdą się kandydaci podzielający zasady Partii Wolności Narodowej. Nie jest jednak jasne, czy kandydaci ci mogą być reprezentantami również innych partii politycznych.

Czy Rosjanie pójdą białoruską drogą i postawią na Julię Nawalną?

W poprzednich wyborach do Dumy, w 2016 roku, PARNAS miała prawo wystawiania kandydatów bez zbierania podpisów poparcia. Partia utworzyła koalicję wyborczą z udziałem różnych sił, m.in. zwolenników Nawalnego. Niemniej, koalicja rozpadła się krótko przed wyborami i PARNAS nie zdołał uzyskać nawet 1 proc. głosów. Nie wprowadził nikogo ze swych przedstawicieli do parlamentu i stracił prawo wystawiania kandydatów w kolejnych wyborach bez zbierania podpisów.

Współzałożycielem PARNASSu był zastrzelony pod murami Kremla w 2015 r. Borys Niemcow. Zdj. panoramio.com/user/55593 / wiki cc

Kasjanow wypowiedział się przeciwko „inteligentnemu głosowaniu” – strategii głosowania w wyborach, którą opracował Nawalny i jego współpracownicy. Jej celem jest osłabienie rządzącej partii Jedna Rosja; Nawalny proponował, by w tym celu popierać wszędzie najsilniejszego oponenta tej partii, który ma szansę pokonać jej kandydata.

Strategia ta budzi spory wśród opozycji antykremlowskiej, ponieważ zakłada głosowanie na kandydatów niezależnie od ich przynależności partyjnej i poglądów – jedynym kryterium jest to, by kandydat miał szansę w starciu z przedstawicielem Jednej Rosji.

Z kolei szef Dumy Państwowej Wiaczesław Wołodin oświadczył w sobotę, że „inteligentne głosowanie” jest projektem zachodnich służb specjalnych i za jego pośrednictwem „prowadzona jest ingerencja w sprawy wewnętrzne” Rosji.

Poparcie dla Jednej Rosji w roku wyborczym słabnie. W lutowym sondażu niezależnego Centrum Lewady tylko 27 proc. respondentów było gotowych oddać głos na Jedną Rosję, gdyby wybory odbyły się w lutym.

jb/ belsat.eu wg PAP

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDonald Tusk skomentował „Magazyn śledczy Anity Gargas”
Następny artykułSONDAŻ. Silny mandat dla PiS. KO ma powody do obaw