W całej Polsce, mimo obowiązujących obostrzeń w związku z epidemią koronawirusa, kościoły na Wielkanoc będą otwarte. Księża zachęcają do uczestnictwa w nabożeństwach.
Minister zdrowia, Adama Niedzielski, w środę 17 marca ogłosił lockdown w całym kraju od soboty, 20 marca. Wstępnie ograniczenia obowiązywać będą co najmniej do 9 kwietnia. Przez co najmniej trzy tygodnie zamknięte zostaną hotele, instytucje kultury, a także obiekty sportowe. Ograniczona zostanie również działalność galerii handlowych. Kościoły na Wielkanoc będą jednak otwarte dla wiernych. Szef resortu zdrowia dodał także, że nie wyobraża sobie zamykania kościołów na święta.
Od soboty 20 marca do 9 kwietnia w całej Polsce obowiązuje lockdown. Wprowadzono nowe obostrzenia związane z sytuacją epidemiczną. Po raz kolejny zamknięte zostały między innymi hotele, teatry, kina, baseny i sauny, a także obiekty sportowe. Dzieci z klas 1-3 szkół podstawowych znów wróciły do nauczania zdalnego.
Wprowadzone restrykcje obejmują również okres Świąt Wielkanocnych. Niestety obostrzenia nie obejmują zmian dotyczących funkcjonowania świątyń. Kościoły jak dotychczas pozostaną otwarte.
W sobotę za pośrednictwem Twittera Konferencja Episkopatu Polski zwróciła się do wiernych w sprawie niedzielnych mszy.
– Biskupi zachęcają wiernych, by z zachowaniem koniecznej troski o zdrowie i bezpieczeństwo w czasie pandemii uczestniczyć w niedzielnej Eucharystii i korzystać z sakramentu pokuty. – napisał Episkopat na Twitterze.
Eksperci sugerują zamknięcie kościołów
Wielu ekspertów sugeruje, że w związku z rosnącą liczbą zakażeń koronawirusem w Polsce, kościoły również należałoby zamknąć.
– Analizowaliśmy, gdzie ludzie się zakażają. Osobiście doradzałam panu premierowi, żeby tak właśnie zrobić, ponieważ ludzie zakażają się w kościołach i nie mam co do tego wątpliwości, a w okresie Wielkanocy będą zarażać się tym bardziej – powiedziała profesor Anna Piekarska z Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, członkini Rady Medycznej przy premierze.
Przypomnijmy, że w kościołach cały czas obowiązują natomiast obostrzenia.
Wewnątrz świątyni może przebywać tylko jedna osoba na 15 metrów kwadratowych. Konieczne jest także noszenie maseczek i zachowanie bezpiecznego dystansu, tj. 1,5 m odległości od siebie nawzajem.
Kościoły otwarte na Wielkanoc
Święto Zmartwychwstania Pańskiego to dla katolików najważniejsze święto w roku. Wielu nie wyobraża sobie jego obchodów bez eucharystii w kościele. Z drugiej jednak strony to ogromne ryzyko zakażenia się koronawirusem.
W ogłoszeniach parafialnych kościańskich parafii trudno znaleźć jakiekolwiek informacje zachęcające parafian do pozostania w domu w czasie Wielkanocy. W zamian łatwo znaleźć prośby o przekazywanie „danin diecezjalnych”, czy innych ofiar na cele kościoła.
Proboszczowie parafii z terenu Kościana opublikowali jedynie krótkie informacje, nawiązujące do stanu epidemii.
– Z powodu pandemii spowiedzi św. wielkanocnych w parafiach nie będzie. – poinformował ks. Czesław Małycha – proboszcz parafii pw. Ducha Świętego w Kościanie
– Przypominamy o ograniczeniach związanych z trwającą epidemią. Limit wiernych w naszym kościele wynosi 40 osób, w Widziszewie 14 osób. Bezwarunkowo obowiązuje zasłanianie ust i nosa, pamiętajmy o dezynfekowaniu rąk i zachowaniu dystansu społecznego. Nadal rekomenduje się przyjmowanie Komunii św. na rękę. W dalszym ciągu obowiązuje dyspensa od obowiązku uczestnictwa we Mszy niedzielnej. – napisał ks. Tomasz Bochyński, proboszcz parafii pw. Brata Alberta.
– Przypominam, że przy wejściu umieszczony jest płyn do dezynfekcji rąk. W kaplicy należy mieć założoną maseczkę oraz utrzymywać dystans 1,5 m. Jednorazowo w czasie liturgii w kaplicy może przebywać 15 osób. – przekazał ks. Piotr Mańczak- proboszcz pw. św. Jana Pawła II w Kościanie.
Podobne
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS