– to fragment popularnej piosenki zespołu Linia Nocna. Wciąż jednak nie wszyscy są przekonani do picia wody z kranu. Idealna okazja, by zmienić poglądy, już w ten weekend.
Z okazji Światowego Dnia Wody, który przypada 22 marca, MPWiK organizuje w niedzielę program „Bądźmy na czasie – pijmy kranówkę”. Co roku oznaczało to piknik rodzinny z atrakcjami w plenerze, w tym roku wydarzenie będzie odbywało się online w formie reporterskiej relacji.
Światowy Dzień Wody w Warszawie. Święto wody online
W rolę gospodyni programu wcieli się dziennikarka Katarzyna Bosacka. Transmisja online ma tę przewagę nad piknikiem stacjonarnym, że możemy być w kilku miejscach jednocześnie. W podróży po wodociągach odwiedzimy m.in. słynne małże, które pracują w kontroli jakości.
Małże gatunku skójka są bardzo wrażliwe na jakość wody. W ramach biomonitoringu trzymane są w akwarium przepływowym w zakładzie wodociągów, przyklejone do podkładek z pleksi, podpięte do drucika ze sprężynką i kablem. Przez pojemnik przepływa woda pobierana przez Grubą Kaśkę z Wisły. Jeżeli choć cztery z ośmiu małży szybko zamkną się w tym samym czasie, to postawią na nogi całe miejskie wodociągi i sztab antykryzysowy. Będzie to oznaczało, że z wodą w Wiśle dzieje się coś bardzo niedobrego.
Na szczęście jeszcze nigdy taka sytuacja się nie zdarzyła. Los małży nie jest też tak ciężki, jak to wygląda na pierwszy rzut oka. Po kilku miesiącach „służby” w wodociągach wracają na wolność.
Podobnych ciekawostek poznamy w niedzielę więcej. – Będziemy chcieli zachęcić mieszkańców, żeby zmienili swoje nawyki i zaczęli pić kranówkę, jeśli tego jeszcze nie robią – mówi Marek Smółka, rzecznik prasowy MPWiK. Dowiemy się m.in., że do badania wody w Warszawie pobieranych jest aż 170 tysięcy próbek rocznie. Ponieważ wiele osób obawia się kiepskiego stanu warszawskich rur, woda jest badana także w drodze do mieszkańców – w sieci znajdują się specjalne komory, w których pobierane są próbki do badań, a wyniki przesyłane są zdalnie.
Jakby tego było mało, to MPWiK zatrudnia też osoby, które nazwać można sommelierami wody. Po prostu piją i wąchają wodę w wodociągach, żeby osobiście sprawdzić jej jakość.
Specjaliści i Chudy Wojtek
O technologiach kontrolowania i uzdatniania wody opowiedzą w niedzielę specjaliści. Technolog wody Anna Zdanowicz opowie o małżach, a dr Anna Olejnik wytłumaczy, jaka jest rola ozonowania wody i jaki wpływ ma ten proces na smak warszawskiej kranówki.
MPWiK jako jedyne z przedsiębiorstw wodociągowych w Polsce ma swoją flotę. I tu kolejna okazja: – Zabierzemy mieszkańców na pokład jednej z jednostek pływających, Chudego Wojtka, i wyjaśnimy, na czym polega praca floty – zapowiada Marek Smółka.
Chudy Wojtek to oczywiście nieodłączny towarzyszy Grubej Kaśki. Studnia pobiera wodę ssakami spod dna Wisły, przez co dno musi być odpowiednio przygotowane. To właśnie zadanie Wojtka.
Poranek po pożarze Mostu Łazienkowskiego – “Chudy Wojtek” w akcji Fot. Dariusz Borowicz
Woda jest ważna dla wszystkich, a dla sportowców szczególnie. W sobotę opowiedzą o tym zawodnicy drużyny Four Kings, uprawiających rugby na wózkach inwalidzkich. Katarzyna Bosacka odwiedzi ich na treningu.
Oczywiście nie da się mówić o warszawskich wodociągach bez Stacji Filtrów. Zabytkowe budynki są oblegane podczas wszystkich dni otwartych, tych jednak ostatnio brakuje z powodu pandemii koronawirusa. Będzie więc można pospacerować po nich wirtualnie. Kamera pojawi się z wizytą m.in. w filtrach powolnych z ceglanymi sklepieniami czy w wieży ciśnień.
Spotkanie będzie interaktywne, więc będzie też czas na zadawanie pytań, na które odpowiedzą eksperci Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji.
Program emitowany będzie w niedzielę od godz. 11 na kanałach MPWiK na Facebooku i na Youtube.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS