Utworzony: czwartek, 10 grudnia 2015 05:54
W kwietniu 2016 roku zacznie obowiązywać National Living Wage, dzięki czemu minimalna stawka godzinowa w UK wynosić będzie 7,20 funtów. Z najnowszych badań wynika, że na skutek tej zmiany 1 na 10 pracowników w Irlandii Północnej będzie zarabiać więcej!
Zobacz także:
Jak informuje BBC, Nevin Economic Research Institute (Neri) przeprowadziło wyliczenia mające ukazać wpływ podwyżki na sytuację pracowników w Irlandii Północnej. Do badania wykorzystano oficjalne dane udostępnione na temat nowej stawki. National Living Wage spowoduje wzrost wynagrodzenia za godzinę pracy z 6,70 do 7,20 funtów dla pracowników w wieku 25 lat i starszych. Zmiana wejdzie w życie w kwietniu przyszłego roku.
Okazało się, że National Living Wage doprowadzi do wzrostu zarobków 1 na 10 osób zatrudnionych w Irlandii Północnej. Największy wpływ będzie zanotowany w branży hotelarsko-gastronomicznej. W tym sektorze ponad 30% pracowników zacznie zarabiać więcej. Wśród sprzedawców i osób pracujących w domach opieki aż 25% będzie otrzymywać wyższą pensję. Ogółem z badania Nevin Economic Research Institute wynika, że to kobiety i młodsi pracownicy w największym stopniu odczują wzrost stawki.
Mimo tego, że podwyżka pensji to świetna wiadomość dla pracujących, znaczna część pracodawców nie podziela tego zdania. Wielu przedsiębiorców boi się, że obowiązek wypłacania wyższego wynagrodzenia doprowadzi do załamania ich biznesu. Martwi się tym Michael Fletcher właściciel restauracji Barking Dog w Belfaście. – To będzie kolejna dodatkowa trudność. Uważam, że przez to zamknie się wiele firm – mówił Fletcher.
Jeden z pracowników Neri, Paul McFlynn, poinformował natomiast, że według niego wzrost pensji będzie miał pozytywny wpływ na niektóre przedsiębiorstwa. – Wzrost płac będzie silnym impulsem do rozwoju gospodarki krajowej, ale zauważymy też jego znaczący wpływ na lokalne branże usługowe – powiedział McFlynn.
Joanna Tecław / POLEMI.co.uk
Fot.: Claudio Divizia / Shutterstock
Dołącz do POLEMI na facebooku i BĄDŹ NA BIEŻĄCO!
Warto przeczytać…
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS