Za parę lat szczepionki oparte na technologii informacyjnego RNA (mRNA) będą wykorzystywane w leczeniu raka – prognozuje portal Times of Israel, cytując współzałożycielkę firmy BioNTech, Ozlem Tureci. BioNTech wraz z Pfizerem stworzył pierwszą szczepionkę przeciwko Covid-19.
Tureci, która wraz z mężem założyła to laboratorium, mówi w wywiadzie dla Times of Israel, że gdy wybuchła pandemia koronawirusa oboje postanowili – rozmawiając przy śniadaniu – wykorzystać badania nad terapią raka, do pracy nad szczepionką przeciwko Covid-19.
Przez dwie dekady Tureci, która jest też współszefową laboratorium, i jej mąż Ugur Sahin prowadzili badania nad wzmocnieniem immunologicznej odpowiedzi organizmu na nowotwór. Gdy dowiedzieli się, że w Chinach pojawił się nieznany wirus przystosowali zdobytą wiedzę do walki z nowym patogenem.
Dużym wyzwaniem dla małej firmy, jaką jest BioNTech, była konieczność przeprowadzenia testów klinicznych na wielką skalę oraz znalezienie możliwości produkcyjnych na miarę globalnych potrzeb. Z pomocą przyszedł amerykański koncern Pfizer. Następnie tandem BioNTech-Pfizer zwrócił się do chińskiej firmy Fosun Pharma, by uzyskać jeszcze szerszą bazę „aktywów, możliwości (produkcyjnych) i zasięg geograficzny
— mówi Tureci.
„Projektu Prędkość Światła”
BioNTech, który zatrudnia pracowników z 60 krajów od początku pracy na szczepionką – był to tzw. „Projekt Prędkość Światła” – zwrócił się do regulatorów rynku leków na całym świecie o współpracę i szybkie analizy pozwalające na dopuszczenie preparatu do użytku
— wyjaśnia Tureci.
Times of Israel przypomina, że w ciągu 11 miesięcy od rozpoczęcia przez BioNTech „Projektu Prędkość Światła” szczepionka została dopuszczona na rynek brytyjski, w tydzień później – na amerykański.
gah/PAP
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS