Z kilkudniową wizytą w Trójmieście przebywał francuski minister ds. europejskich – Clement Beaune. Polityk spotkał się z przedstawicielami lokalnych samorządów, wśród których Gdynię reprezentowała wiceprezydent Katarzyna Gruszecka-Spychała. Rozmawiano m.in. o projekcie New European Bauhaus, w który jest zaangażowane Centrum Designu Gdynia.
Spotkanie pomorskich samorządowców z francuską delegacją odbyło się 9 marca. Udział w nim wzięli: francuski minister ds. europejskich – Clement Beaune, ambasador Francji – Frédéric Billet, francuscy eurodeputowani, a także samorządowcy z Pomorza, w tym wiceprezydent Gdyni – Katarzyna Gruszecka-Spychała.
Spotkanie było poświęcone wpływowi pandemii na gospodarkę i kulturę. Spotkanie prezydent Katarzyny Gruszeckiej-Spychały z francuską delegacją było również okazją do umocnienia znakomitych relacji pomiędzy Gdynią a Francją.
To właśnie w naszym mieście znajduje się siedziba Konsulatu Honorowego Francji na Pomorzu. Od 2016 roku funkcję konsula honorowego pełni tu Alain Mompert – biznesmen i działacz społeczny, który od kilkudziesięciu lat mieszka w Polsce. Jest on pomysłodawcą i dyrektorem gdyńskiego francuskojęzycznego przedszkola i szkoły Ecole Maternelle et Primaire, które prowadzi od 2001 roku. W lutym 2016 roku otrzymał z rąk ambasadora Francji w Polsce Order Palm Akademickich – najstarsze francuskie cywilne odznaczenie przyznawane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej Republiki Francuskiej. Doceniono w ten sposób jego pracę na rzecz rozwoju nauczania języka francuskiego w Gdyni, przy wielkim zaangażowaniu na rzecz wspólnoty francuskiej.
Francuską kulturę w Gdyni promuje również gdyński oddział Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Francuskiej. Organizuje on kursy językowe, konkursy, wycieczki turystyczne w różne regiony Francji oraz spotkania i imprezy kulturalne poświęcone tamtejszemu dorobkowi kulturowemu.
Dzięki polsko-francuskiej współpracy możliwe było też wystawienie musicalu „Notre Dame de Paris” w Teatrze Muzycznym w Gdyni. Produkcja ta była polską wersją słynnego francuskiego spektaklu pod tym samym tytułem, który swoją premierę miał w 1998 roku w Paryżu (z udziałem Garou w roli Quasimodo). Gdyńską premierę przygotował ten sam zespół twórców, m.in. Riccardo Cocciante jako autor muzyki i reżyser Gilles Maheu. Spektakl w Teatrze Muzycznym obejrzało niemal 186 tys. widzów.
Z kolei II Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Adama Mickiewicza w Gdyni od lat prowadzi klasy z językiem francuskim. Uczniowie mają możliwość uzyskania certyfikatu maturalnego na poziomie dwujęzycznym oraz certyfikatów potwierdzających znajomość języka francuskiego. W szkole działa Teatr Francuski, organizowany jest Wojewódzki Konkurs Języka Francuskiego oraz wiele innych inicjatyw kulturalnych. W 2017 roku placówka otrzymała prestiżowy certyfikat LabelFrancEducation – wyróżnienie przyznawane przez francuskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych szkołom spoza Francji, które promują francuski język i kulturę. Ponadto dyrektor placówki – Elżbietę Zarębę wyróżniono Orderem Palm Akademickich.
W ramach promowania architektury modernistycznej w Polsce i na świecie rozwija się też gdyńska współpraca z francuskim Hawrem, którego centrum w 2005 roku wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS