A A+ A++

Niemal 10 ton odpadów z 32 gospodarstw rolnych w gminie Puck trafiło do utylizacji podczas pilotażowej akcji ogłoszonej przez lokalny samorząd, która odbyła się w poniedziałek, 15 marca. Zachętą dla rolników była pokaźna dopłata do kosztów, które nalicza zakład utylizacyjny. Gmina Puck zaoferowała aż 500 złotych dotacji do każdej tony śmieci wytwarzanych podczas produkcji rolnej, co w rzeczywistości oznacza pięćdziesiąt procent kosztów ponoszonych przez rolnika. Włodarze już dziś poszukują możliwości, aby w przyszłości kontynuować podobne inicjatywy.

Pierwsza umowa pomiędzy gminą Puck i Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska dotycząca pozyskania środków na dotacje dla rolników w sprawie zwrotu odpadów została podpisana w ubiegłym roku. Zamysłem władz gminy było wsparcie finansowe gospodarzy, którzy podczas rolnej produkcji wytarzają odpady podlegające obowiązkowej utylizacji. W bieżącym roku powstał dodatkowy aneks do pierwotnej umowy, co pozwoliło na uruchomienie proekologicznej akcji skierowanej do wszystkich rolników indywidualnych z gminy Puck.

W akcji wzięło udział 32 rolników indywidualnych z terenu naszej gminypodsumowuje Piotr Neubauer, zastępca wójta gminy Puck. – Odpady były zbierane w podziale na trzy podstawowe asortymenty: z folii, ze sznurka oraz worki big-bag. Zebraliśmy około 10 ton tych odpadów. Ta akcja nie byłaby możliwa bez wsparcia Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Każdy rolnik, który oddał odpady do utylizacji otrzymał dofinansowanie w kwocie 500 złotych przeliczane od jednej tony. To oznacza, że z naszym wsparciem zapłacił o połowę mniej, niż zazwyczaj.

Zastępca Wójta już dziś zapowiada, że samorząd gminy Puck będzie poszukiwał możliwości kontynuowania podobnych działań w przyszłości. Będziemy oczekiwać na optymistyczne wieści.

-Reklama –

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułJaworznickie drużyny piłkarskie nie rozpoczną rundy wiosennej
Następny artykułPolska nie zakupiła wszystkich przysługujących jej dawek szczepionek