A A+ A++

Chcesz wiedzieć, czym żyje Białystok? Zapisz się na nasz poranny newsletter lokalny, a nic Cię nie ominie!

Ulicę “Łupaszki” białostoczanie zawdzięczają politykom PiS, którzy mieli w poprzedniej kadencji większość w radzie miasta. Uparli się, by – mimo protestów przedstawicieli Forum Mniejszości Podlasia – na Skorupach nadać ulicy kontrowersyjnego patrona. Oddziały “Łupaszki” odpowiadają bowiem za mord na litewskich cywilach w Dubinkach na Wileńszczyźnie oraz społeczności prawosławnej na Białostocczyźnie.

Próby odkręcenia patrona – miasto chciało, by ulica ta nosiła nazwę Podlaskiej – nie powiodły się. Uchwałę nowej rady, gdzie większość ma Koalicja Obywatelska, a PiS jest totalną opozycją – unieważnił PiS-owski wojewoda Bohdan Paszkowski.

Teraz miasto idzie inną ścieżką. Ulica “Łupaszki” została nazwana bowiem tylko na tym kawałku drogi, jaki wtedy istniał. Do dziś natomiast zbudowano jej następny odcinek, a przy nim pojawiły się budynki, którym należy nadać adresy. By nie mieszkać przy “Ulicy Zbrodniarza” (jak wielokrotnie pisano na płotach okolicznych budów), dostaną nową nazwę. A nowy kawałek ulicy ma już też skrzyżowanie – z ulicą Sudecką. Teraz ma być to właśnie Podlaska.

– Podlasie to przepiękna historyczna kraina położona w północno-wschodniej części Polski, od wieków określana mianem pogranicza kultur. Owa pograniczność świadcząca o bogactwie regionu związana jest z burzliwymi dziejami tych ziem. Historyczne Podlasie obejmowało centralną i południową część obecnego województwa podlaskiego, północny wschód i północ województwa lubelskiego oraz wschodni skrawek województwa mazowieckiego. Podlasie było obszarem spornym pomiędzy Mazowszem, Litwinami i książętami ruskimi. Od XI wieku w większej części należało do Rusi. Podlaska „ziemia niczyja” rzadko zaznawała spokoju. Ustalenia granic pomiędzy osadnikami powodowały wielokrotne walki. W XVI wieku utworzone zostało województwo podlaskie, jako część Wielkiego Księstwa Litewskiego. W 1569 r. województwo to wcielone zostało do Królestwa Polskiego. Podlasie składało się wówczas z ziem: drohickiej, mielnickiej i bielskiej – czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały, jakim zajmą się teraz radni.

I dalej: – W 1795 r. podczas III rozbioru Polski Podlasie podzielone zostało pomiędzy Prusy i Austrię. W 1807 r. większa część Podlasia przeszła do zaboru rosyjskiego. Pozostałą zaś część w 1809 r. włączono do Księstwa Warszawskiego, która po Kongresie Wiedeńskim w 1815 r. weszła w skład Królestwa Polskiego. W 1915 r. Podlasie znalazło się pod okupacją niemiecką, a do Polski powróciło już po zakończeniu I wojny światowej w 1919 r. Podczas II wojny światowej teren ten znajdował się zarówno pod okupacją sowiecką w latach 1939-1941, jak i niemiecką w latach 1941-1944. Po wojnie część Podlasia weszła w skład województwa białostockiego. W 1999 r. utworzono województwo podlaskie, choć jego granice nie odpowiadają w pełni granicom historycznego Podlasia. Zachodnia część województwa wraz z Łomżą to historyczna część Mazowsza, północna to Suwalszczyzna, a południowa część Podlasia znalazła się poza granicami województwa podzielona pomiędzy województwa: mazowieckie i lubelskie.

Na Skorupach istnieją już inne nazwy regionalne, jak: Wołyńska, Warmińska, Kujawska, Opolska czy Wielkopolska. Podlaska będzie więc z nimi korespondować. Podlaska z kolei pojawi się “za” ulicą “Łupaszki”. Dosłownie “za”.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułUwaga! Nowe zasady funkcjonowania biblioteki w Oleśnicy
Następny artykułWielkopolska: Pieniądze dla DPS-ów na walkę z covidem