A A+ A++

Okno znajduje się w Domu Samotnej Matki przy ul. Przybyszewskiego 39 w Krakowie. Od początku zajmują się nim siostry Nazaretanki. Otwiera się od zewnątrz, w niewielkim ogrzewanym pomieszczeniu znajduje się kołyska.

Alarm po otwarciu

Okno wyposażone jest w alarm – uruchamia się on po otwarciu, wewnątrz domu. Pozostawione tu dzieci trafiają do szpitala na badania, potem czekają na nowy dom.

Pomysł został zaczerpnięty z Niemiec, gdzie takie rozwiązanie wprowadzono w 1999 r., po serii doniesień o odnalezieniu martwych noworodków.

Krakowskie Okno przy ul. Przybyszewskiego poświęcił 19 marca 2006 r. metropolita krakowski ks. kard. Stanisław Dziwisz, prosząc „by było znakiem nadziei, że każdy przychodzący na świat człowiek, mimo zagubienia się rodziców, zostanie przyjęty z miłością przez życzliwych ludzi, którzy obdarzą go ciepłem życia rodzinnego”.

Kilkadziesiąt takich miejsc w Polsce

Pierwsze dziecko – dziewczynka – pojawiło się po trzech miesiącach od otwarcia Okna Życia. W ciągu 15 lat pozostawiono w nim ogółem 23 niemowlęta.

Za przykładem Krakowa poszły także inne miasta. Dziś istnieje kilkadziesiąt takich Okien w Polsce. Przez te wszystkie lata pozostawiono w nich ponad setkę dzieci. Lista placówek znajduje się na stronie: caritas.pl/projekty/okna-zycia/

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPowiat Giżycko: Utworzenie klas Mistrzostwa Sportowego w II LO w Giżycku – umowa podpisana
Następny artykułDlaczego Assassin's Creed Valhalla jest lepsze od Origins i Odyssey?