A A+ A++

Ministerstwo Zdrowia informuje, że w ciągu ostatniej doby zanotowano w Polsce 26 405 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. W Łódzkiem zachorowało kolejnych 1419 osób. W ciągu doby z powodu COVID-19 zmarło 88 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami – 261 osób.

W szpitalach przebywa obecnie 23 293 chorych na COVID-19. 2 315 spośród nich jest podłączonych do respiratorów. Resort podał, że do dyspozycji pacjentów jest 32 713 łóżek i 3 154 respiratory. Tydzień temu było hospitalizowanych 19 541 zakażonych.

Koronawirus w Polsce

W całej Polsce obowiązują rozszerzone zasady bezpieczeństwa w związku z pandemią COVID-19. To reakcja na notowany w ostatnim czasie wzrost dziennej liczby nowych zakażeń koronawirusem. Wczoraj wieczorem ukazało się rządowe rozporządzenie, obostrzenia będą obowiązywały do 9 kwietnia. Czytaj więcej

Szpital tymczasowy w łódzkiej Hali Expo przyjmie w poniedziałek pierwszych pacjentów. Wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński podjął decyzję o jego uruchomieniu i przeniesieniu punktu szczepień na osiedle Lumumby. Czytaj więcej

Politycy Lewicy chcą, aby w czasie lockdownu zamknięte były nie tylko m.in. teatry, kina, ale też kościoły. Zdaniem przedstawicieli Porozumienia, nie ma takiej potrzeby. Czytaj więcej

Zobacz także i posłuchaj rozmowy z Tomaszem Karaudą, lekarzem z Kliniki Pneumonologii i Alergologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. N. Barlickiego w Łodzi.


 

Koronawirus na świecie

  • Dobowy rekord zakażeń COVID-19 na Filipinach – 7999 osób. Poprzedni rekord ustanowiono dzień wcześniej. Wśród zachorowań wykryto 114 przypadków nowych wariantów koronawirusa, w tym 62 z RPA, 46 – brytyjskiego COVID-u i sześciu przypadków miejscowej filipińskiej odmiany wirusa. Łącznie na Filipinach potwierdzono ponad 656 tysięcy przypadków zakażeń koornawirusem. Zmarło 12 930 osób. W Azji Południowo-Wschodniej tylko Indonezja ma więcej potwierdzonych przypadków i zgonów na COVID-19.
  • W związku z rosnącą liczbą zakażeń koronawirusem Belgia odkłada na razie plany łagodzenia ograniczeń, które miały zacząć obowiązywać od 1 kwietnia. Przedstawiciele władz federalnych i regionalnych zdecydowali o nieznacznym zaostrzeniu obostrzeń już istniejących. W ubiegłym tygodniu w Belgii średnio odnotowywano ponad 3 tys. zakażeń koronawirusem w ciągu doby. To wzrost o ponad jedną trzecią w porównaniu z sytuacją sprzed dwóch tygodni. Premier Belgii Alexander De Croo apelował o odpowiedzialność, ograniczenie kontaktów i przestrzeganie obostrzeń. Podkreślał, że jeśli uda się zapanować nad sytuacją, to być może 1 maja część ograniczeń zostanie złagodzona. – Najbliższe tygodnie będą kluczowe. Teraz wzrost liczby zakażeń jest szybszy niż się spodziewaliśmy, mutacje wirusa są bardziej zaraźliwe. Musimy znacznie ograniczyć nasze kontakty – mówił na konferencji prasowej szef belgijskiego rządu. Obowiązkowa jest praca zdalna. Tam gdzie jest to niemożliwe pracownicy mają przechodzić regularne testy na obecność koronawirusa. By ograniczyć liczbę osób w pociągach w weekendy zajmowane mogą być tylko miejsca przy oknach. Parki rozrywki pozostają zamknięte, utrzymany jest również zakaz uprawiania sportu amatorskiego, obowiązuje też nadal godzina policyjna. Jeśli liczba zakażeń spadnie, a plan szczepień przyspieszy, niewykluczone, że od 1 maja zostaną otwarte restauracje, bary, siłownie, oraz teatry i kina.
  • Od dziś w 16 ze 101 francuskich departamentów obowiązuje lockdown. W sumie przepis ten dotyczy 21 milionów Francuzów mieszkających m.in. w Paryżu, Lille i Nicei. Lokalne kwarantanny mają obowiązywać co najmniej przez cztery tygodnie. Lokalne lockdowny wprowadzono w ośmiu departamentach należących do paryskiego regionu Île-de-France, w pięciu departamentach regionu Hauts-de-France, na północy kraju w departamentach Eure i Sekwana Nadmorska oraz na południu – w Alpach Nadmorskich. W tych departamentach możliwe jest poruszanie się poza miejscem zamieszkania, ale tylko w promieniu dziesięciu kilometrów. Przed wyjściem z domu należy wypełnić specjalne zaświadczenie, które może zostać sprawdzone przez policję. Zamknięte są także wszystkie sklepy oprócz marketów spożywczych, księgarni i sklepów muzycznych. Otwarte pozostają szkoły oraz świątynie. Mieszkańcy departamentów objętych lockdownem nie mogą podróżować do innych francuskich regionów. Francuski rząd tłumaczy, że zaostrzenie przepisów jest konieczne w obliczu narastającej trzeciej fali epidemii koronawirusa i przepełnienia szpitali w wielu miastach, szczególnie w Paryżu. Władze nie wykluczają wprowadzenia lockdownu w kolejnych regionach w przyszłych dniach. We wszystkich departamentach, w których nie wprowadzono lockdownu, obowiązuje godzina policyjna – od godz. 19 do godz. 6 rano.
  • Włoski rząd przeznaczył 32 miliardy euro na różne formy wsparcia i pomocy wszystkim dotkniętym skutkami pandemii. 75 procent tej sumy w różnych formach trafi do przedsiębiorców i płatników VAT-u. Treść dekretu przedstawił Mario Draghi podczas swojej pierwszej konferencji prasowej od kiedy został premierem. Powiedział, że główne punkty wydanego dekretu to pomoc przedsiębiorstwom, zachowanie miejsc pracy i walka z biedą. – Naszym celem było pomóc jak największej liczbie osób i dostarczyć im jak najszybciej jak najwięcej środków – mówił. Pomoc dla małego i dużego biznesu w formie gotówkowej w wysokości 11 mld euro zostanie wypłacona w kwietniu. Ponadto dekret przewiduje m.in. przedłużenie wypłacania postojowego i umorzenie pewnej części zaległości podatkowych. Prawie 3 mld euro przeznaczono na kampanię szczepień. Premier podkreślił, że ta pomoc na pewno nie jest wystarczająca. Zapewnił jednocześnie, że niebawem zostaną podjęte dalsze, podobne kroki wsparcia dla przedsiębiorców.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSłupskie liceum klasę dziennikarską zastępuje vlogerską
Następny artykułKoronawirus: Znowu dużo nowych zakażeń i zgonów