Chodzi o klub Stara Babcia przy Wełnianym Rynku, którego właściciel mimo obostrzeń pandemicznych postanowił przyjmować w nim gości. Zaczęło się na początku lutego, gdy w klubie odbyć się miało pierwsze “spotkanie partyjne Strajku Przedsiębiorców”. A nawet zdążyło się rozpocząć. Przyjechał na nie Paweł Tanajno, lider Strajku Przedsiębiorców. – Mam nóż na gardle. Musiałem zamknąć swoje działalności. Nie udało mi się skorzystać z żadnej pomocy, o której mówi propaganda rządowa – mówił nam wtedy Tomasz Daroń, właściciel klubu.
Policja razem ze skarbówką i sanepidem zrobiła po godz. 21 nalot na Starą Babcię. Dokonywali kontroli klubu i legitymowali uczestników spotkania. Jednak właściciel nie dawał za wygraną i w kolejnych dniach ponownie zapowiadał otwieranie lokalu. A policja dużymi siłami zjawiała się, żeby dokonywać blokady lokalu.
Liczba tych akcji i użytych sił policyjnych zaintrygowała bydgoskiego posła Pawła Olszewskiego. Postanowił zasięgnąć informacji u źródła, czyli u komendanta wojewódzkiego policji – inspektora Piotra Leciejewskiego. Napisał do niego wniosek o udzielenie informacji publicznej.
W piątek otrzymał odpowiedź, którą przekazał dziennikarzom. Wynika z niej, że “w związku z protestami przedsiębiorców odbywającymi się w klubie przy ul. Wełniany Rynek 2 w Bydgoszczy pięciokrotnie podejmowane były działania”. Jednak ciekawsza jest liczba zaangażowanych w “działania” funkcjonariuszy.
Według komendanta 6 lutego w akcji pod Starą Babcią uczestniczyło 24 policjantów Komendy Miejskiej Policji oraz 53 policjantów z prewencji. Idąc dalej – 13 lutego wieczorne zajęcie znalazło tu również 24 policjantów KMP i 47 funkcjonariuszy prewencji, 20 lutego – analogicznie 18 i 25, 27 lutego – 29 i 30, a 6 marca – 30 i 22.
Zatem rekord padł 6 lutego 2021, gdy służbę przy Starej Babci pełniło 77 policjantów. Daje się jednak zauważyć wyraźną tendencję zniżkową, bo 6 marca było ich już “tylko” 52.
To jednak nie wszystko. Komendant Leciejewski informuje również o patrolach, które nader chętnie zaglądają na Wełniany Rynek 2. Od początku roku policjanci przeprowadzili tam 17 interwencji “związanych z nieprzestrzeganiem obowiązku zasłaniania twarzy i zakazu gromadzenia się osób”.
– Należy zauważyć, że kilkuset wskazanych powyżej funkcjonariuszy zostało oddelegowanych od swoich podstawowych zadań, co skutkowało obniżeniem poziomu bezpieczeństwa na innych obszarach – podkreśla poseł Olszewski. – Niestety, nie otrzymałem odpowiedzi, skąd zostali oddelegowani poszczególni funkcjonariusze.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS