Systematyczne kontrole kominiarskie pozwalają na ocenę stanu przewodów kominowych i obejmują ich czyszczenie. Prace powinny być wykonane przez fachowca, który ma odpowiednie uprawnienia, dzięki czemu można mieć pewność, że cała procedura została wykonana prawidłowo.
Dlaczego przeglądy okresowe kominów są tak ważne?
Zaniedbane, zanieczyszczone przewodu kominowe niosą ze sobą poważne zagrożenie. Komin, w którym osadzają się zanieczyszczenia, jest mniej drożny i w wyższym stopniu narażony na zapalenie się sadzy. Pojawia się wtedy także ryzyko zatrucia tlenkiem węgla, czyli czadem. W efekcie powoduje poważne zagrożenie dla zdrowia i życia domowników. Aby zapobiegać temu niebezpieczeństwu, prowadzi się przeglądy okresowe kominów- https://kominprofil.pl/przeglady-okresowe-kominow/ Wykonane we wskazanych okresach umożliwiają sprawdzenie kondycji przewodów kominowych oraz ich wyczyszczenie.
Jak często należy robić przeglądy kominów?
Zgodnie z ustawą o prawie budowlanym w 1994 roku przeglądy kominów w domach powinny być prowadzone raz w ciągu roku, natomiast w przypadku budynków o powierzchni powyżej 2 tysięcy metrów kwadratowych, dwukrotnie w ciągu roku.
Poza samym sprawdzeniem komina konieczne jest też jego oczyszczenie i udrożnienie. W budynkach mieszkalnych zaleca się prowadzenie tych prac w poniższych odstępach czasowych:
- paleniska opalane piecem stałym – co 3 miesiące
- paleniska opalane paliwem płynnym i gazowym – co 6 miesięcy
- przewody wentylacyjne – 1 raz na rok
Podczas czyszczenia przewodów kominowych kominiarz usuwa zanieczyszczenia, jakie osadzają się na ścianach komina. Także usuwa inne przeszkody, na przykład mogą być to gniazda, patyki, pajęczyny, które mogą zablokować drożność komina.
Czy za brak przeglądu okresowego komina grozi kara?
Wprawdzie za brak przegląd okresowych kominów nie przewidziano kar urzędowych, to jednak należy pamiętać o tym, że mogą mieć one poważne konsekwencje dla całego dobytku. Warto też pamiętać o tym, że jeżeli budynek jest ubezpieczony i dojdzie do szkody związanej z kominem, wtedy ubezpieczyciel może zażyczyć sobie przedstawienia dokumentów potwierdzających wykonanie przeglądu we wskazanych terminach. Gdy poszkodowany nie będzie ich posiadać, wtedy ubezpieczyciel może zakwestionować wypłatę odszkodowania.
Komu zlecać przeglądy okresowe kominów?
Zarówno wtedy, gdy konieczne są przeglądy okresowe kominów, jak i wtedy, gdy należy wykonać czyszczenie komina, należy skorzystać z usług profesjonalisty posiadającego właściwe uprawnienia. Najlepiej sprawdzić kominiarza na stronie internetowej Korporacji Kominiarzy Polskich, na której znajduje się rejestr osób posiadających odpowiednie uprawnienia.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS