A A+ A++

Każdego roku na składowiska trafiają miliony ton odpadów. Dzięki recyklingowi wiele z nich dostaje drugie życie.

Głównym celem recyklingu jest zatem proces ograniczenia zużycia surowców naturalnych oraz zmniejszenie ilości odpadów, przy jak najmniejszym wkładzie energetycznym. Mimo ogromnej roli procesu odzyskiwania surowców,  najlepszy odpad to taki, który nie powstał.

Recykling w hierarchii postępowania z odpadami, zapisanej w wielu dokumentach, w tym w ustawie o odpadach, znajduje się na trzeciej pozycji: za unikaniem powstawania odpadów oraz przygotowaniem ich do powtórnego użycia.

W tym miejscu naprzeciw, z gotowymi rozwiązaniami przychodzi nam idea życia w stylu zero/less watse. Zakłada ona  ograniczanie powstawania niepotrzebnych odpadów. Nie jest to wcale łatwe, ale każdy z nas może spróbować i wdrożyć w życie chociaż jeden pomysł.

Jeśli więc chcesz ograniczyć ilość śmieci w swoim życiu, ale nie wiesz, od czego zacząć to poniżej przedstawiamy tzw. „5R”czyli piramidę hierarchii, wg której podejmujemy codzienne decyzje:

REFUSE: Odmawiamy np. udziału w konsumpcyjnym systemie. Żyjemy skromniej, ale zgodnie z zasadami etycznymi. Odmawiamy np. jednorazowych, plastikowych i nieużytecznych przedmiotów, ulotek, gazetek reklamowych.

REDUCE: Ograniczamy np. praktykujemy minimalizm i dobrowolną prostotę.

REUSE: Wielokrotnie używamy, naprawiamy i pożyczamy.

RECYCLE: Recykling

ROT: Kompostowanie- naturalny ideał recyklingu: przywracanie surowców do ich pierwotnej, cennej i gotowej do dalszego życia postaci.

Nasze miasto może się pochwalić szeregiem działań proekologicznych, promocją oraz edukacją w tym zakresie.

W Legnicy mamy dziewięć  punktów do zbiórki elektroodpadów. Służą one do gromadzenia zużytych baterii, żarówek, opakowań po tonerach atramentowych, telefonów komórkowych, dyskietek, płyt CD i DVD itp. W ciągu roku trafiła do nich prawie tona tych odpadów.

MAPA MPE

W ramach kampanii Zrywam z plastikiem we wrześniu minionego roku  przyłączył się sklep Decathlon, który zainstalował pierwszy w Legnicy butelkomat. Do stycznia 2021 wrzuciliśmy do urządzenia przed sklepem Decathlon przy ul. Objazdowej ponad sześćdziesiąt tysięcy plastikowych butelek o wadze przeszło półtorej tony. Za pieniądze uzyskane ze sprzedaży plastikowych butelek zakupione zostaną drzewka, które upiększą Legnicę.

Natomiast od listopada ubr. z inicjatywy Wolontariatu TEAMLegnica oraz sklepu Decathlon Legnica, na ulicach miasta możemy korzystać z pojemników w kształcie serca na plastikowe nakrętki. Wrzucając je do nich  pomagamy potrzebującym mieszkańcom. Pojemniki zostały ustawione w pięciu punktach: przed wejściem do sklepu Decathlon przy ul. Objazdowej, na parkingach przy marketach Lidl na osiedlu Piekary, ul. Śląska i osiedlu Kopernika, ul. Moniuszki, w Rynku przy fontannie Neptuna oraz w sklepie Leroy Merlin w Legnicy przy ul. Objazdowej.

Na profilu społecznościowym Facebook Miasto Legnica posiadamy prężnie działające grupy traktujące o zasadach segregacji odpadów jak i tematyce poświęconej ograniczeniu plastiku i odpadów w codziennym życiu:

Nowe zasady segregacji śmieci 2020 – Legnica

Zrywam z plastikiem

W Legnicy  przeprowadzono szereg akcji edukacyjnych, konkursów prowadzonych przez instytucje i spółkami miejskie, stowarzyszenia, Wydział  Środowiska i Gospodarowania Odpadami.  

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułUM Legnica: Obejrzyj w sieci koncert największych przebojów zespołu Roxette
Następny artykułUM Oświęcim: Oświęcim. Ograniczenia w przyjmowaniu pacjentów w szpitalu powiatowym