Ciekawy projekt chce realizować PKN ORLEN w Płocku. Dzięki niemu, śmieci odbierane od mieszkańców przetwarzane byłyby na produkty i półprodukty petrochemiczne. Co istotne produkcja odbywałaby się w obiegu zamkniętym, czyli wszystkie odpady znalazłyby zastosowanie.
Rozpoczęły się rozmowy PKN ORLEN z Urzędem Miasta Płocka na temat nowej inwestycji Koncernu. Do 2026 roku może powstać nowoczesna i ekologiczna instalacja do zagospodarowania odpadów. Wdrożenie tego projektu przez PKN ORLEN oznaczałoby pierwsze w Polsce kompleksowe podejście, pozwalające na pracę Gospodarki w Obiegu Zamkniętym (GOZ).
Korzyści z tego projektu powinni odnieść też mieszkańcy Płocka, bo z pierwszych zapowiedzi wynika, że przekazywanie śmieci do ORLENU mogłoby wiązać się także z obniżką opłat za wywóz śmieci. Składnikami opłaty ponoszonej przez każdego mieszkańca, jest m.in. cena za wywóz odpadów, ich składowania i obsługi. Jeśli więc odejdzie nam opłata za składowanie, to miasto mogłoby też wprowadzić niższe stawki za wywóz śmieci dla mieszkańców.
Jak tłumaczy Józef Węgrecki, Członek Zarządu ds. Operacyjnych PKN ORLEN, zagospodarowanie odpadów komunalnych jest coraz większym wyzwaniem nie tylko w Polsce.
– PKN ORLEN, zgodnie z ogłoszoną strategią do 2030 roku, stawia na technologie oparte na gospodarce o obiegu zamkniętym. Koncern planuje budowę nowoczesnej i przyjaznej dla środowiska instalacji do kompleksowego recyklingu zmieszanych odpadów komunalnych w celu wytworzenia produktów, które mogą być dalej stosowane w gospodarce – wyjaśnia Józef Węgrecki.
Docelowo instalacja ma funkcjonować w systemie bez odpadów („zero waste”) i wszystkie jej produkty znajdą zastosowanie w gospodarce. Realizacja tej inwestycji pozwoli więc na kompleksowe zagospodarowanie wszystkich części składowych odpadów komunalnych, poprzez implementację odpowiednio wyskalowanych technologii pod skład odpadów.
Jak zapowiada ORLEN, wdrożenie tego projektu nie tylko pozwoli na pracę Gospodarki w Obiegu Zamkniętym (GOZ), ale i umożliwi częściowe zastąpienie surowca z paliw kopalnych na surowiec z odpadów. Wpłynie też na poprawę marży, poprzez pozyskanie tańszego surowca dla obszarów rafinerii i petrochemii. Nowa instalacja pozwoli na wytwarzanie produktów petrochemicznych z udziałem zrecyklingowanych odpadów, jako część surowca do produkcji poliolefin, na które jest bardzo duże zapotrzebowanie na rynku.
Oczywiście, jak na razie znamy zbyt mało szczegółów na temat ewentualnej umowy pomiędzy Koncernem a Miastem Płock czy sąsiednimi gminami, jednak ORLEN zapewnia, że poznamy je na bieżąco, kiedy będą zapadały decyzje o realizacji jego kolejnych etapów.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS