A A+ A++

Umowa społeczna dot. górnictwa uzgodniona niemal w całości

19.03.2021r. 10:32

“Po 15 h (…) negocjacji ze stroną społeczną sektora górnictwa wspólnej umowy społecznej na lata 2021-49 mamy uzgodnioną treść porozumienia niemal w całości” – napisał Soboń. Jak dodał, do uzgodnienia pozostała jeszcze kwestia indeksacji wynagrodzeń i sposobu gwarancji zatrudnienia.

Rozpoczęte w czwartek krótko po południu rozmowy przedstawicieli rządu i górniczych związków trwały niemal do trzeciej nad ranem w piątek. Początkowo zakładano kontynuowanie negocjacji także w piątek, ostatecznie jednak strony zdecydowały o wznowieniu ich w poniedziałek, po kilkudniowej przerwie. W tym czasie mogą być wypracowane zmodyfikowane stanowiska w sprawach, w których nie osiągnięto porozumienia.

Jak nieoficjalnie informowali w trakcie czwartkowych, wielogodzinnych rozmów przedstawiciele strony związkowej, punkt po punkcie analizowane były kolejne rozdziały przyszłej umowy społecznej. Jej tekst w większości jest już uzgodniony – obie strony oceniały wcześniej, że nie ma sporu co do 90-95 proc. treści porozumienia, zaś rozbieżności dotyczą już niewielu, ale kluczowych spraw.

Umowa społeczna ma być rozwinięciem i uszczegółowieniem porozumienia, zawartego przez górnicze związki z przedstawicielami rządu 25 września ub. roku. Nakreślono wówczas horyzont działania polskich kopalń węgla energetycznego do końca 2049 roku – w tym czasie zamykane stopniowo kopalnie miałyby być subsydiowane przez państwo, co wymaga zgody KE.

W projekcie umowy mowa m.in. o mechanizmach subsydiowania, osłonach socjalnych dla odchodzących z pracy górników, inwestycjach w czyste technologie węglowe oraz działaniach na rzecz transformacji regionu – m.in. powołaniu Śląskiego Funduszu Rozwoju oraz zasadach finansowania transformacji.

Czytaj również:

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKoronawirus: blisko 26 tys. nowych zakażeń w Polsce, 3,7 tys. na Śląsku
Następny artykułKoronawirus: Trzecia fala się rozpędza