A A+ A++

W USA wahania cen ropy, ale ten tydzień ze spadkiem o ponad 9 proc.

19.03.2021r. 09:15

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w USA wahają się, po zniżce podczas czwartkowej sesji w pewnym momencie aż o 7,2 proc. – informują maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na kwiecień na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 60,19 USD, wyżej o 0,35 proc., po spadku w wcześniej o 1,2 proc.

Ropa Brent w dostawach na maj na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie kosztuje 63,52 USD za baryłkę, wyżej o 0,38 proc., po spadku wcześniej o 1,5 proc.

Analitycy wskazują, że ropa naftowa, jeden z najpopularniejszych surowców w transakcjach reflacyjnych, właśnie dostała “mocne lanie”, a jej ceny zmierzają do największego tygodniowego spadku od października 2020 r.

Inwestorzy obawiają się, że duże zwyżki cen ropy, notowane jeszcze niedawno, były zbyt szybkie, biorąc pod uwagę mieszane sygnały dotyczące krótkoterminowego popytu na paliwa i umacnianie się kursu dolara USA, w którym wyceniana jest m.in. ropa naftowa.

Międzynarodowa Agencja Energii (IEA) oceniała w tym tygodniu, że popyt na ropę nie powróci do poziomu sprzed pandemii koronawirusa do 2023 r.

“Nadal jednak mamy pozytywne oceny dotyczące cen na rynkach ropy w średniej perspektywie, ale w najbliższym czasie wzrosty notowań surowca będą raczej ograniczone” – wskazuje tymczasem Warren Patterson, szef strategii towarowej w ING Groep.

Ropa WTI na NYMEX staniała w tym tygodniu o 9,8 proc., ale pomimo tak dużej zniżki jej ceny od początku 2021 r. są jednak na plusie o ponad 20 proc.

Analitycy Goldman Sachs oceniają, że ostatnia wyprzedaż ropy okaże się “przejściowa” i stanowi teraz dobrą okazję do zakupu surowca.

Dodają, że na rynkach paliw nastąpi szybkie przywrócenie równowagi, a trwające szczepienia na Covid-19 spowodują wzrost mobilności konsumentów, co wpłynie na zwiększenie zapotrzebowania na ropę i benzynę.

Czytaj również:

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSpalarnia w sądzie
Następny artykuł15 lat temu powstało pierwsze w Polsce Okno Życia