W sprawie zmiany czasu zegar stoi w miejscu – oznajmił w czwartek na konferencji prasowej w Brukseli rzecznik Komisji Europejskiej Eric Mamer. Był on pytany, kiedy w UE przestaną obowiązywać sezonowe zmiany czasu.
“Najnowsze informacje są takie, że zmiana czasu ma mieć miejsce 28 marca” – żartował rzecznik KE ds. zdrowia Stefan de Keersmaecker, czyniąc aluzję do faktu, że od marca 2019 r. – czyli od głosowania w Parlamencie Europejskim nad nową dyrektywą – nic się w tej sprawie nie zmieniło.
“Jak wiadomo, Komisja zaproponowała rezygnację z sezonowych zmian czasu we wrześniu 2018 roku. Propozycja ta została sformułowana na prośbę obywateli, po rezolucji PE, a także w oparciu o szereg badań naukowych. Komisja Europejska także doszła wówczas do wniosku, że to państwa członkowskie powinny zdecydować, jaki czas ma obowiązywać na stałe: zimowy czy letni. Piłka jest zatem po stronie państw członkowskich, to do nich należy znalezienie wspólnego stanowiska w Radzie UE” – oświadczył de Keersmaecker.
“Jeśli chodzi o zmianę czasu, zegar stoi w miejscu” – spuentował Mamer.
Projekt nowelizacji dyrektywy przyjęty przez PE w marcu 2019 r. przewiduje, że ostatnia zmiana czasu w UE miałaby miejsce w 2021 roku. Państwa UE, które zdecydują się na zachowanie czasu letniego, powinny dokonać ostatniej zmiany czasu w ostatnią niedzielę marca 2021 roku, a te, które wolą utrzymać swój standardowy (zimowy) czas, mogą przestawić zegary w ostatnią niedzielę października 2021 roku.
Jeśli Komisja Europejska uzna, że przewidywane ustalenia czasowe mogłyby znacząco i trwale utrudnić prawidłowe funkcjonowanie jednolitego rynku, będzie mogła przedłożyć wniosek o przesunięcie terminu stosowania dyrektywy o maksymalnie 12 miesięcy – stwierdzono w projekcie.
Z Brukseli Artur Ciechanowicz (PAP)
asc/ akl/
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS