W tym roku firma AMD wprowadziła już czwartą generację APU o nazwie Cezanne, którą wyposażono w maksymalnie osiem rdzeni Zen 3. Mowa oczywiście zarówno o niskonapięciowych układach APU Cezanne-U jak również pełnonapęciowych i najwydajniejszych Cezanne-H. Nowe procesory odznaczają się obecnością wspomnianej architektury Zen 3, znacząco poprawiającej wydajność jednowątkową. Seria APU Cezanne to dopiero początek, bowiem na ten rok firma ma wprowadzić jeszcze jedną serię o nazwie Van Gogh. Procesory o bardzo niskim zapotrzebowaniu na energię (TDP w granicach 9 W), mają przynieść wprawdzie rdzenie Zen 2, jednak w połączeniu z zupełnie nowymi układami graficznymi, opartymi na architekturze RDNA. Nowa wersja dziennika rozruchowego jądra Linuxa przynosi nam pierwsze konkrety dotyczące APU Van Gogh.
W nowej wersji dziennika rozruchowego jądra Linuxa odkryto pierwsze konkretne ślady procesora APU AMD Van Gogh. Próbka inżynieryjna odznacza się obecnością zupełnie nowego układu graficznego NAVI oraz kontrolerem pamięci DDR5 z 256-bitową magistralą.
Deep Dive – Omówienie architektury Zen 3 w laptopach. Testy AMD Ryzen 9 5900HS i Ryzen 7 5800H oraz kwestia poboru mocy
Kolejne wersje dzienników rozruchowych jądra Linuxa bardzo często przynoszą nam pierwsze konkretne informacje na temat niezapowiedzianych jeszcze oficjalnie procesorów czy zintegrowanych układów graficznych. Tym razem dowiadujemy się z niego pewnych szczegółów na temat układów APU AMD Van Gogh, które zostaną ujawnione w tym roku. To dość specyficzna grupa procesorów, które przygotowywane są z myślą o najsmuklejszych laptopach oraz urządzeniach konwertowalnych. Docelowo ich współczynnik TDP nie powinien przekraczać domyślnych 9 W z możliwością konfigurowania do maksymalnie 15 W. Pod względem czystej mocy rdzeni procesorów, Van Gogh będzie słabszy od Cezanne, bowiem producent skorzysta tutaj z rdzeni Zen 2 zamiast Zen 3. Ich największą zmianą jest wprowadzony układ graficzny, bowiem będzie to pierwsze APU oparte na architekturze RDNA, a nie Vega. Całość ma być produkowana w 7 nm procesie technologicznym TSMC.
Wracając do dziennika rozruchowego jądra Linuxa. W nowym wpisie pojawiły się wzmianki o próbce inżynieryjnej APU Van Gogh o oznaczeniu AMD Eng Sample: 100-000000405-03_35/24_N. Tajemniczy procesor został wyposażony w 4 rdzenie z obsługą 8 wątków jednocześnie. Według wpisów w dzienniku, znajdziemy tutaj także układ graficzny o oznaczeniu “NAVI10”. Pomimo zbliżonego nazewnictwa do dedykowanych układów RDNA, mowa tutaj o specjalnej wersji architektury RDNA lub RDNA 2 z 10 aktywnymi blokami Compute Units. Dziennik rozruchowy daje nam jeszcze jedną ważną wskazówkę – APU wykorzystuje 1 GB pamięci DDR5 (tutaj nie mamy 100% czy na pewno chodzi o DDR5, czy raczej o energooszczędne warianty LPDDR5, które na pewno będą obsługiwane przez APU Van Gogh; tak wczesna identyfikacja może nie być dokładna ze względu na wczesny BIOS) na 256-bitowej magistrali. Szyna pamięci jest zatem dwukrotnie szersza w porównaniu do obecnych APU, co w połączeniu z wyżej taktowanymi pamięciami DDR5/LPDDR5 przyniesie bardzo duży wzrost przepustowości pamięci. To z kolei przełoży się na zauważalny wzrost wydajności w zadaniach ściśle powiązanych z możliwościami pamięci RAM tj. np. gry. Niestety nadal nie wiadomo kiedy dokładnie APU AMD Van Gogh zostanie oficjalnie zaprezentowane.
Źródło: Dziennik rozruchowy jądra Linux
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS