A A+ A++

Rozbudowa Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Kętrzynie – to projekt, który zrealizuje Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej „Komunalnik”. Umowę na dofinansowanie inwestycji podpisali już marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin oraz prezes „Komunalnika” Dariusz Cycan.

Wartość całego projektu wynosi 1 057 050 złotych. 85 procent tej wartości stanowi dofinansowanie w wysokości 898 492,50 zł. Dzięki tym środkom uda się rozbudować kętrzyński PSZOK. Zostanie też zakupione wyposażenie wraz ze specjalistycznymi maszynami. Realizacja inwestycji pozwoli na poprawę środowiska przyrodniczego i jego ochronę oraz otrzymanie długofalowych efektów dla środowiska. Ponadto zapewni zwiększenie odzysku oraz recyklingu, wpłynie na zmniejszenie ilości odpadów komunalnych kierowanych na składowiska oraz ograniczy ilość niebezpiecznych odpadów na składowiskach.

– Realizacja tej inwestycji pozwoli na wymianę zużytych  maszyn i urządzeń, które obecnie są awaryjne  i generują duże koszty eksploatacyjne – mówi Dariusz Cycan, prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej „Komunalnik” Sp. z o.o. w Kętrzynie.  – Ponadto zmieniające się przepisy w zakresie gospodarowania odpadami obligują podmioty zajmujące się w/w działalnością do dostosowywania się do nowych wymogów. Projekt ten zapewni spełnienie zapisów ustawowych na kolejne lata – dodaje prezes.

– Poprawa jakości środowiska naturalnego to jeden z naszych priorytetów na najbliższe lata – mówi Ryszard Niedziółka, burmistrz Kętrzyna. – Racjonalna gospodarka odpadami, w tym selektywna zbiórka odpadów, recykling oraz odzysk mają tu naprawdę duże znaczenie. Cieszę się, że kętrzyński „Komunalnik” działa prężnie, pozyskując środki zewnętrzne, które umożliwiają rozwój spółki oraz poprawę środowiska naturalnego a przez to także jakość życia mieszkańców. Serdecznie gratuluję prezesowi spółki – dodaje burmistrz.

Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych tzw. PSZOK jest miejscem, do którego mieszkańcy Kętrzyna mogą dostarczyć wysegregowane odpady komunalne: m.in. zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny, opony, meble a także odpady budowlane w tym okna, drzwi szyby i gruz betonowy. Jeśli istnieje wątpliwość, co zrobić z powstałym odpadem, a jest on problematyczny i intuicyjnie czujemy, że nie powinien trafić do odpadów zmieszanych ze względu na potencjalnie niebezpieczne zawartości takie jak oleje, smary, farby, lakiery, detergenty, chemikalia czy inne substancje niebezpieczne – należy je dostarczyć właśnie do PSZOK-u Zebrane w punkcie odpady są zagospodarowywane we właściwy sposób i nie stanowią zagrożenia dla środowiska. Ponadto nowo wdrożona przez Spółkę „Komunalnik” aplikacja „ECO Harmonogram” jest narzędziem, które umożliwia rozwianie wątpliwości dotyczących segregacji odpadów. Karina Pac

Zdjęcie: Ryszard Niedziółka i Dariusz Cycan. Fot. Miasto Kętrzyn

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułCBA w mosińskim urzędzie. Przygląda się inwestycjom gminy
Następny artykułW piątek ostatnie wydarzenia z udziałem widzów na deskach poznańskich teatrów