Zdaniem EMA, szczepionka AstraZeneki “dobrze zapobiega ryzyku zakażenia i śmierci na Covid-19”. – Przypadki zatorów były bardzo poważne, dlatego przyjrzeliśmy się tej sprawie bardzo szczegółowo – zapewniła Emer Cooke.
Jak dodała, Agencja analizowała wyniki badań klinicznych, jak i tych prowadzonych po śmierci pacjentów zaszczepionych preparatem AstraZeneki.
– Nie możemy stwierdzić, że istnieje powiązanie między występowaniem zatorów i zakrzepów a szczepieniem – powiedziała szefowa EMA.
Informacja dotycząca tego preparatu nie kończy badań Europejskiej Agencji Leków. Emer Cooke przekazała, że jej specjaliści rozpoczynają drugie, “dużo szersze” badanie dotyczące przypadków, gdy po przyjęciu szczepionki pojawiły się zatory krwi.
– To ważne, aby raportować EMA wszystkie niepożądane skutki uboczne. Traktujemy je bardzo poważnie – mówiła Cooke.
Wkrótce więcej informacji.
W ostatnich dniach kilka krajów UE zawiesiło szczepienia szczepionką brytyjsko-szwedzkiej firmy AstraZeneca w związku z obawami, że może ona powodować zakrzepy krwi. Informacje o przypadkach zakrzepicy docierały do Europejskiej Agencji Leków, która zaczęła badać sprawę.
ZOBACZ: Niemcy. Rządowy szczyt przełożony po zawieszeniu preparatu AstraZeneca
W czwartek taka informacja napłynęła z Holandii, gdzie stwierdzono dwa przypadki wystąpienia zakrzepów krwi i obniżenia liczby jej płytek po podaniu szczepionki AstraZeneca.
Szpital w Oslo: preparat AstraZeneca wywołał zakrzepy krwi
Ponadto prof. Pal Andre Holme ze Szpitala Uniwersyteckiego w Oslo ogłosił tego samego dnia, że u trzech pacjentów, z których jeden zmarł, to szczepionka AstraZeneca wywołała silną reakcję immunologiczną w postaci zakrzepów krwi.
– Otrzymaliśmy wyniki, które potwierdzają naszą wcześniejsza hipotezę, że u pacjentów doszło do silnej reakcji układu odpornościowego, która doprowadziła do powstania specyficznych przeciwciał, powodujących wypadanie płytek krwi z układu krążenia. Następstwem tego było powstanie zakrzepów krwi – wyjaśnił prof. Holme.
Naukowiec zapytany, czy może potwierdzić, że to preparat AstraZeneca wywołał niepożądane skutki uboczne, odparł, że na stan obecnej wiedzy “nie ma innej możliwości”.
– To są pacjenci, u których powikłania wystąpiły od 3 do 10 dni po zaczepieniu. (…) Nie widzimy u nich innych powodów wystąpienia tak silnej reakcji immunologicznej – przekazał prof. Holme.
EMA: państwa podejmują decyzję ws. podawania tej szczepionki
Szefowa EMA Emer Cooke poinformowała we wtorek, że obecnie nic nie wskazuje wprost, że to szczepienia preparatem firmy AstraZeneca powodowały zakrzepy. Dodała, że liczba stanów zakrzepowo-zatorowych u osób zaszczepionych nie wydaje się wyższa niż w przypadku całej populacji. Podkreśliła jednak, że Agencja będzie wnikliwie badać wszelkie doniesienia.
W sprawie szczepień przeciw Covid-19 preparatem firmy AstraZeneca decyzja należy do państw unijnych – poinformowała we wtorek Komisja Europejska, która podkreśliła też, że w kwestii tej szczepionki będzie postępować zgodnie z rekomendacjami EMA.
ms/wka/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS