Poczucie bezpieczeństwa jest jedną z podstawowych potrzeb każdego człowieka i decyduje o funkcjonowaniu wszystkich społeczności. Dlatego też, uwzględniając oczekiwania społeczne, stworzono Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa. Narzędzie to pozwala na rzetelne oraz jasne identyfikowanie, ukazanie skali, jak również rodzaju zagrożeń i instytucji współodpowiedzialnych za zapewnienie bezpieczeństwa oraz porządku publicznego.
Aplikacja, która została opracowana przy współudziale społeczeństwa funkcjonuje nieprzerwanie od października 2016 r. Od tego czasu stronę Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa odwiedzano ponad 8 mln razy. Każdego dnia użytkownicy Mapy Zagrożeń, których liczba przekroczyła 2,5 mln, nanoszą średnio ponad 1100 różnego rodzaju dostrzeżonych w okolicy swojego miejsca zamieszkania zagrożeń. Dzieląc się w ten sposób spostrzeżeniami z Policją wpływają realnie na swój poziom bezpieczeństwa oraz bezpieczeństwo bliskich i sąsiadów. To współdziałanie połączone z profesjonalizmem policjantów, realizujących zadania w obszarze funkcjonowania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, skutkuje rozwiązaniem wielu lokalnych problemów.
Niewątpliwie wpływ na wysoki poziom zainteresowania ma szybkie i rzeczowe podejmowanie działań przez policjantów w celu weryfikacji naniesionego przez obywatela zagrożenia, a w przypadku jego potwierdzenia zmierzających do skutecznej jego eliminacji. W okresie dotychczasowego funkcjonowania aplikacji zostało rozwiązanych wiele lokalnych problemów, takich jak: niewłaściwe parkowanie pojazdów, eliminowanie z ruchu drogowego kierujących przekraczających dozwoloną prędkość, spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych, likwidacja dzikich wysypisk śmieci oraz zatrzymywanie i pociąganie do odpowiedzialności karnej osoby handlujące środkami odurzającymi. Podkreślić także należy wagę kategorii osoba bezdomna wymagająca pomocy, dzięki której udało się wielokrotnie pomóc osobom będącym w kryzysie bezdomności.
Należy podkreślić, że ideą działań związanych z funkcjonowaniem KMZB jest eliminacja uprzednio potwierdzonych przez Policję zagrożeń, których występowanie wskazali użytkownicy. Dopiero w takiej sytuacji można uznać, że współpraca Policji ze społeczeństwem w zakresie poprawy bezpieczeństwa w środowisku lokalnym została osiągnięta. Tylko partnerskie i odpowiedzialne traktowanie się zagwarantuje oczekiwany skutek. Dotychczasowe doświadczenie, jak i badania opinii publicznej w zakresie oceny pracy Policji, pokazują, że wzajemne zaufanie budowane latami, przynosi wymierne rezultaty w postaci wzrostu poczucia bezpieczeństwa ludzi w miejscu zamieszkania, pracy, nauki czy wypoczynku.
W przypadku konieczności uzyskania pilnej pomocy ze strony Policji należy pamiętać, że jest ona możliwa z wykorzystaniem telefonu alarmowego 112.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS