A A+ A++

Tegoroczne obchody Dnia Świadomości Autyzmu (przypadające 2 kwietnia) oczywiście nie będą mogły odbyć się tak hucznie, jak te obchodzone w latach ubiegłych przed pandemią. Jednakże Stowarzyszenie na rzecz Osób z Autyzmem przygotowało kilka wydarzeń, które mają przypomnieć, podkreślić a nawet uświadomić jak ważna jest pomoc i jak postępować w stosunku do autystycznych osób.

W wydarzeniu tym można śmiało powiedzieć aktywnie uczestniczyła cała nasza społeczność lokalna – m.in. władze samorządowe, PCPR, Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna,MOPS,uczelnie, szkoły, przedszkola, wejherowskie kluby sportowe, Klub Integracji Społecznej, Koła Gospodyń Wiejskich oraz mieszkańcy Wejherowa i okolic. Starostwo Powiatowe jak i Filharmonia Kaszubska świeciły się na niebiesko 2 kwietnia, co wpisuje się w światową akcję „ Zaświeć się na niebiesko” jako wyraz solidarności z osobami ze spektrum autyzmu.

Oprócz przyłączenia się do światowej akcji „ Zaświeć się na niebiesko” poprzez podświetlenie budynków Starostwa Powiatowego w Wejherowie oraz Filharmonii Kaszubskiej zapraszamy wszystkich do solidaryzowania się z osobami ze spektrum autyzmu .

Na Placu Jakuba Wejhera od 29 marca do 30 kwietnia będzie można zobaczyć 8 tablic informacyjnych, gdzie pojawią się najważniejsze wiadomości o spektrum autyzmu. Ponadto w Filharmonii Kaszubskiej będzie wyeksponowana wystawa, która również ma na celu przybliżyć wszystkim temat autyzmu, osoby ze spektrum autyzmu oraz przedstawić prace plastyczne Stowarzyszenia na rzecz Osób z Autyzmem. 

Warto też zaglądać w kwietniu na stronę facebook/autyzm.wejherowo, gdzie rodzice osób ze spektrum autyzmu Wejherowskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Autyzmem dzielą się swoimi spostrzeżeniami,ważnymi informacjami w procesie diagnozy autyzmu, bo jak wiadomo to rodzic pierwszy zauważa niepokojące objawy oraz najlepiej zna swoje dziecko.

Przybliżmy pojęcie autyzmu – nie jest chorobą jak jeszcze często jest określany lecz zaburzeniem neurorozwojowym albo jak piszą najczęściej samorzecznicy (osoby ze spektrum autyzmu wysoko funkcjonujące) – inną ścieżką rozwoju.

Jako społeczeństwo należy być świadomym jak bardzo zróżnicowaną grupą społeczną są osoby ze spektrum autyzmu, jak różnorodnie funkcjonują oraz w jakim stopniu są i będą zależni od innych osób. Rodzice dziecka z diagnozą w spektrum autyzmu muszą z ogromnej ilości dostępnych terapii wybrać tą właściwą. Większość terapii, które rodzice decydują się wprowadzić ma na celu osiągnięcie w przyszłości jak najlepszego poziomu funkcjonowania oraz jak najmniejszego uzależnienia od pomocy drugiej osoby. Jakość oraz ilość zajęć terapeutycznych przekłada się na jakość życia oraz szanse na samodzielne funkcjonowanie.

U większości dzieci z autyzmem bardzo długo nie rozwija się samoistna mowa, mają stereotypowe zachowania oraz zabawy. Mają też trudności z nawiązywaniem relacji społecznych. Mogą nie rozumieć zasad panujących w społeczeństwie, nie zauważać lub nie rozumieć emocji innych osób.

 

 

 

 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDolnośląskie: Greenpeace kontynuuje protest w kopalni węgla brunatnego Turów
Następny artykułNewConnect po boomie sprzed roku znów wpadł w letarg