Chcesz wiedzieć, czym żyje Białystok? Zapisz się na nasz poranny newsletter lokalny, a nic Cię nie ominie!
Białostocki Uniwersytet Dziecięcy (PB BUD) to przedsięwzięcie edukacyjne Politechniki Białostockiej, od samego początku cieszące się ogromnym zainteresowaniem dzieci. PB BUD funkcjonuje w ramach Podlaskiego Uniwersytetu Dziecięcego, który ukończyło blisko 1,6 tys. małych absolwentów.
Kształcenie zaczynają od najmłodszych
Głównym celem jest wspieranie edukacji młodzieży szkolnej oraz rozbudzanie w niej ciekawości naukowej i zainteresowania przedmiotami ścisłymi.
Politechnika Białostocka już 12. raz uruchamia PB BUD, czyli PB Białostocki Uniwersytet Dziecięcy.
O tym, jak organizować atrakcyjne projekty edukacyjne w czasie pandemii, mówiono podczas konferencji prasowej w środę (17 marca).
– Działając zgodnie z ideą systemu kształcenia lifelong learning, zaczynamy od najmłodszych – mówi dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, rektor PB. – Po to stworzyliśmy Białostocki Uniwersytet Dziecięcy. Ta forma kształcenia ma przede wszystkim inspirować i rozwijać zainteresowania techniczne oraz z zakresu nauk ścisłych.
Tym razem online
Do tej pory jedną z największych atrakcji dla małych studentów Politechniki Białostockiej był przyjazd na uczelnię, obecność w salach wykładowych i laboratoriach, interaktywne zajęcia z wykładowcami akademickimi. W roku akademickim 2020/2021 – ze względu na sytuację epidemiczną – Politechnika Białostocka proponuje wykłady online.
– Program Białostockiego Uniwersytetu Dziecięcego dostosowaliśmy do zmieniających się okoliczności, potrzeb, oczekiwań – informuje dr hab. inż. Jarosław Szusta, prof. PB, prorektor ds. studenckich Politechniki Białostockiej. – Szukaliśmy takich metod i technik, które zainteresowałyby dzieci i pozwoliły im z zaangażowaniem uczestniczyć w zajęciach przed monitorem komputera.
Na zajęciach Białostockiego Uniwersytetu Dziecięcego uczniowie klas IV–VI będą więc programować, budować zdalnie sterowane samoloty, sprawdzać, czy w matematyce kryje się magia, oraz poznawać tajemnice malarstwa. Zajęcia zrealizują pracownicy Politechniki Białostockiej oraz Galerii im. Sleńdzińskich w Białymstoku.
Może zwiążą swoje zawodowe życie z Białymstokiem?
Projekt Politechniki Białostockiej wspierają finansowo miasto Białystok i Województwo Podlaskie.
– To cenna inicjatywa, która pomaga w rozwoju dzieci i młodzieży – mówi Izabela Smaczna-Jórczykowska, rzeczniczka prasowa marszałka województwa podlaskiego. – Wpajanie już od najmłodszych lat zainteresowania przedmiotami ścisłymi, uświadamianie, że w naszym regionie jest uczelnia techniczna, która potrafi zgromadzić wokół siebie młodych ludzi i zainteresować nauką, może sprawić, że ci młodzi ludzie w przyszłości wybiorą tu studia i będą pracować na rzecz naszego regionu.
– Miasto Białystok już po raz czwarty uczestniczy w tym projekcie. Dzięki temu uczniowie szkół podstawowych mogą zobaczyć, jak wyglądają zajęcia na fantastycznej uczelni wyższej, jednej z lepszych w kraju, jaką jest Politechnika Białostocka, i zdobyć wiedzę, która przyda im się w przyszłości. Ci, którzy tutaj trafią, będą mogli później wrócić tu na studia i związać swoje życie zawodowe z Białymstokiem – powiedział zastępca prezydenta Rafał Rudnicki.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS