A A+ A++

Wiele osób nie może nacieszyć się pięknym trawnikiem ze względu na pojawiające się chwasty. Sprawiają one, że nasza murawa nie wygląda już tak atrakcyjnie. Warto pamiętać o tym, że zazwyczaj chwasty wyrastają przez wcześniej popełnione przez nas błędy podczas zakładania trawnika. Pojawiają się one wtedy, gdy teren pod nasz trawnik nie został odpowiednio przygotowany i oczyszczony z pozostałej roślinności.

Przyczyną zachwaszczenia może być także niepoprawny wysiew trawy, który jest zbyt gęsty lub rzadki. Przez wolne przestrzenie zasiedlają się inne gatunki roślin, które zazwyczaj nie są mile widziane na trawniku. Czasami pojawiają się one także podczas okresów gorszych warunków uprawowych. Jest to między innymi wtedy, kiedy występuje zbyt duża wilgotność lub nadmierna susza. Trawy hodowlane nie są odporne na takie zmiany warunkowego w przeciwieństwie do chwastów.

Pojawianie się chwastów jest przyczyną niepoprawnej pielęgnacji. Mowa tutaj chociażby o zbyt rzadkim lub silnym koszeniu trawnika lub brak jego nawożenia. Chwasty możemy wprowadzić na trawnik używając nieodpowiedniej mieszanki trawy. Warto więc wcześniej sprawdzić jakiego producenta kupujemy nasiona. Więcej o zakładaniu trawników przeczytasz na https://brzozowisko.com/zakladanie-ogrodow/

Jak zapobiegać chwastom?

Oczywiście możemy w pewnym stopniu zapobiegać pojawianiu się chwastów. Przede wszystkim należy systematycznie oraz właściwie kosić trawnik. Niektóre z nich mogą zniknąć po pierwszym koszeniu. Usunięcie chwastów jest również możliwe dzięki odpowiedniemu nawożeniu trawnika. Zadbana trawa będzie na tyle mocna, że nie dopuści do pojawienia się innego gatunku roślin.

Jak ręcznie odchwaszczać trawnik?

Istnieją typy chwastów, które trzeba usuwać ręcznie. Tutaj zarówno o chwastach wieloletnich, jak i jednorocznych i rozłogowych. Najbezpieczniejszą metodą jest wyrywanie ich ręcznie lub za pomocą noża albo wąskiej łopatki. Taki sposób świetnie się sprawdza na niewielkich powierzchniach, gdzie pojawiły się pojedyncze chwasty. Jeśli zależy nam na tym, żeby zabieg był skuteczny, należy wyrwać roślinę w całości razem z korzeniami oraz kłączem. Każdy pozostawiony fragment chwastów w ziemi może dać początek nowej roślinie.

Herbicydy

Często jednak jesteśmy zmuszeni do korzystania z chemicznych sposobów na zwalczanie chwastów. Warto wybierać preparaty selektywne, które działają na konkretny gatunek rośliny. Na taki krok decydujemy się, kiedy na naszym trawniku zaczynają pojawiać się mniszki lekarskie, koniczyny lub babki. Takie środki chemiczne to zazwyczaj opryski, które skutecznie pomagają usuwać chwasty z ziemi. Warto jednak zastanowić się także nad nawozem, który posiada środek do zwalczania chwastów dwuliściennych. Dodatkowo warto zaopatrzyć się w zestaw składników mineralnych, który wspomoże wzrost i rozwój trawy. Dzięki temu pozbędziemy się chwastów oraz odżywimy ziemię.

Pamiętajmy o tym, że nie opryskujemy środkami chemicznymi trawnika zbyt młodego. Najlepiej jest zastosować te preparaty po około dwóch latach od założenia trawnika. Niektóre środki można użyć nawet na trawę 2-3 miesięczną. Warto więc dowiedzieć się więcej na temat różnych preparatów pomagających zwalczać chwasty.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPergamin i stalówka
Następny artykułTe niewinne filmowe plakaty doprowadziły do skandali i głośnych batalii sądowych!