Gminy powiatu oświęcimskiego wraz z gminą Andrychów przygotowały projekty, które mogą być odpowiedzią na transformację w górnictwie.
Małopolska Zachodnia w tym powiat oświęcimski, jest jednym z sześciu regionów w Polsce, które będą musiały zmierzyć się ze skutkami planowanych przeobrażeń. Jednak jeśli plany się nie zmienią, będzie mogła liczyć na dofinansowanie w ramach unijnego Funduszu na Rzecz Sprawiedliwej Transformacji.
Dziewięć samorządów gminnych powiatu oświęcimskiego oraz gmina Andrychów przygotowały projekty, mogące stanowić odpowiedź na wyzwania związane z transformacją górnictwa.
Rozbudowa stref gospodarczych, tworzenie nowych miejsc pracy, wsparcie przedsiębiorczości, budowa farm fotowoltaicznych, pomp ciepła zasilających sieć ciepłowniczą, zakup autobusów zeroemisyjnych czy instalowanie systemów odnawialnych źródeł energii na obiektach miejskich i budynkach jednorodzinnych, to tylko niektóre z projektów, które chcą wdrożyć w kolejnych latach.
„Pod koniec ubiegłego roku samorządowcy tych miast i gmin połączyli siły i podczas kilkunastu spotkań online wypracowali dokument o nazwie „Zielona oaza innowacji”. Wczoraj w sali reprezentacyjnej muzeum Zamek spotkali się, by podpisać dokument, a następnie przekazać go wicemarszałkowi województwa małopolskiego Tomaszowi Urynowiczowi i członkowi zarządu Iwonie Gibas” – mówi Katarzyna Kwiecień, rzecznik prasowa Urzędu Miasta Oświęcimia.
Projekt „ Zielona oaza innowacji” dotyczy m.in. tworzenia nowych miejsc pracy, szukania inwestorów, rozwoju stref gospodarczych i zwiększenia możliwości dofinansowania firm związanych z górnictwem.
„Ponadto są to również zagadnienia klimatyczne, a więc mamy projekty związane z odnawialnymi źródłami energii, termomodernizacją obiektów publicznych, zeroemisyjnym transportem. Ważny jest również aspekt społeczny, tworzenie warunków dla młodych, aby podejmując pracę, mogli pozostawić swoje dzieci w żłobkach i przedszkolach” – mówi Janusz Chwierut, prezydent Oświęcimia.
Samorządowcy podkreślają, że oczekują od zarządu województwa partnerstwa, wspólnego szukania rozwiązań, które pomogą ziemi oświęcimskiej i gminie Andrychów w procesie transformacji górniczej.
„Czuję satysfakcję z tego co wykonaliśmy na przełomie tych kilku miesięcy. Wierzę, że daje to podstawy pod taki mocny fundament budowy aglomeracji oświęcimskiej” – zaznacza Andrzej Saternus, burmistrz Chełmka.
Celem Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, dysponującego budżetem w wysokości 4,4 mld euro, jest wsparcie działań na rzecz ograniczenia negatywnych skutków społecznych, społeczno-gospodarczych i środowiskowych, związanych z odejściem od węgla.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS