W środę, punktualnie o godz. 9, uczniowie usiądą do pisania próbnego egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego, w czwartek będą zdawać matematykę, a w piątek język obcy. Dla większości z nich to nie jest pierwsza próba. Ich szkoły już ją im zorganizowały we własnym zakresie, korzystając z materiałów przygotowanych przez wydawnictwa. Rzecz w tym, że materiały te powstały, zanim resort edukacji ogłosił zmiany w egzaminach. W związku z pandemią sprawdzian ma być łatwiejszy. Obowiązkowy materiał do opanowania został okrojony o 30 proc.
Mniej lektur i zadań otwartych
Co się zmieniło? Przypominamy. W przypadku języka polskiego ograniczono liczbę lektur obowiązkowych, formę wypracowania sprowadzono do rozprawki albo opowiadania, nie ma w nim wskazanej lektury obowiązkowej, do której trzeba się odnieść. Zmniejszyła się (o 5 pkt) liczba zadań do rozwiązania w pierwszej części arkusza egzaminacyjnego (czytanie ze zrozumieniem) przy zachowaniu pełnego czasu przeprowadzania egzaminu (120 minut).
Na matematyce ograniczono wymagania dotyczące m.in. własności figur geometrycznych na płaszczyźnie, geometrii przestrzennej, elementów statystyki opisowej, zmniejszyła się (o 5 pkt) liczba zadań do rozwiązania, przy zachowaniu pełnego czasu przeprowadzania egzaminu (100 minut). Mniej jest też zadań otwartych.
Na egzaminie ósmoklasisty z języka obcego obniżono wymagany poziom do A2, zmniejszono (o 5 pkt) liczbę zadań przy tym samym czasie egzaminu (90 minut), ograniczono zakres struktur gramatycznych. To właśnie egzamin w nowej formule ósmoklasiści piszą dziś na próbę po raz pierwszy. W związku z pandemią mogą przystąpić do niego stacjonarnie lub zdalnie.
Zdalnie czy stacjonarnie?
Spytaliśmy Małopolskie Kuratorium Oświaty, ilu uczniów w województwie zdaje próbny egzamin przed komputerami w domach, ale odpowiedzi nie dostaliśmy. Zbiorczych danych nie ma również Okręgowa Komisja Edukacji, która informuje: “Próbny egzamin ósmoklasistów nie jest obowiązkowy, z materiałów szkoły korzystają według uznania”.
Marek Gaweł, dyrektor Zespołu Szkół nr 8 w Krakowie: – U nas wszyscy piszą stacjonarnie. Wszystko dopięliśmy na ostatni guzik, tak jakby to był prawdziwy egzamin. Losujemy miejsca w sali, odbieramy uczniom komórki. Do tych rygorów dochodzą rygory sanitarne, których trzeba przestrzegać w związku z pandemią.
W wytycznych dotyczących próbnych egzaminów czytamy, że może przyjść na nie wyłącznie osoba zdrowa, „bez objawów chorobowych kompatybilnych z objawami COVID-19”. Zasada ta obowiązuje zdających, nauczycieli i innych pracowników szkoły. Czekając na wejście do szkoły albo sali egzaminacyjnej, uczniowie mają zachować odstęp co najmniej 1,5 m, mieć zakryte usta i nos.
Centralna Komisja Egzaminacyjna przypomina nauczycielom, żeby na podstawie wyników uzyskanych na próbnym egzaminie nie stawiali uczniom ocen.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS