A A+ A++

“Z żalem informujemy, że 14 marca zmarła w szpitalu w Gdyni nasza koleżanka, dr hab. Hanna Kalamarz-Kubiak, od wielu lat pracująca w Zakładzie Genetyki i Biotechnologii, a wcześniej w Centrum Biologii Morza Polskiej Akademii Nauk” – poinformował Instytut Oceanografii PAN na swojej stronie internetowej. 

Instytut Oceanografii PAN. “Ciepła i mądra”

Zainteresowania prof. Kalamarz-Kubiak dotyczyły adaptacji ryb do zmian środowiskowych, hormonalnej regulacji odpowiedzi na stres i procesów rozrodczych. Jako pierwsza zastosowała technikę inżynierii tkankowej (3D) u ryb i opracowała metodę gradientowej hodowli perfuzyjnej in vitro tkanek nerwowych ryb.

Była jednym z niewielu naukowców, którzy mówili o cierpieniu ryb. 

– Ryby, podobnie jak wyższe kręgowce, także są narażone na stres i cierpienie. Niestety, jeżeli zwierzę nie wyje z bólu, jeżeli nie ma przerażonych oczu, to człowiek nie reaguje. Ryby są zresztą od zarania dziejów traktowane po macoszemu. Brak wiedzy na temat odczuwania przez nich stresu był do tej pory bardzo wygodny. Ryby posiadają receptory bólu, które nazywamy nocyreceptorami i są rozmieszczone zarówno na skórze, jak i w narządach wewnętrznych. Przez to ryby mogą odczuwać ból na równi lub nawet silniej niż wyższe kręgowce – mówiła w 2018 roku w rozmowie z Dziennikiem Bałtyckim. 

Prof. Kalamarz-Kubiak była stypendystką International Atomic Energy Agency oraz Royal Society of London. Staże naukowe odbyła m.in. w University of Manchester, Israel Oceanographic and Limnological Research. Jest autorką licznych publikacji oraz członkiem Polskiego Towarzystwa Nauk o Zwierzętach Laboratoryjnych i przewodniczącą zespołu doradczego ds. dobrostanu zwierząt przy IOPAN.

 Bliscy i znajomi wspominają ją jako osobę ciepłą i mądrą. 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTramwaje elektryczne kursują po Krakowie już 120 lat [ZDJĘCIA ARCHIWALNE]
Następny artykułRobotyzacja w samorządach – szansa czy zagrożenie dla urzędników?