NFOŚiGW poinformował, że pierwszymi bankami, które zgłosiły się do programu, są: Alior Bank, BNP Paribas Bank Polska, Bank Ochrony Środowiska, Bank Pocztowy, Bank Polskiej Spółdzielczości i zrzeszone Banki Spółdzielcze, Credit Agricole Bank Polska, Santander Consumer Bank oraz Banki Spółdzielcze SGB.
Jak wyjaśniono, w latach 2021-2022 banki będą dysponować łącznym limitem środków 1,5 mld zł, w ramach których będą przekazywać do wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej wnioski o dotację z przeznaczeniem na częściowe spłaty kapitału kredytów bankowych na przedsięwzięcia realizowane zgodnie z programem “Czyste powietrze”.
Ogłoszony przez NFOŚiGW, w porozumieniu z funduszami wojewódzkimi, nabór banków do programu zakończył się 23 lutego. Złożono osiem aplikacji i wszystkie uzyskały pozytywne decyzje. W pierwszej połowie kwietnia jest planowane podpisywanie pierwszych umów o współpracy między NFOŚiGW, wfośigw a bankami.
Narodowy Fundusz wskazał, że przygotowywana ścieżka bankowa w “Czystym powietrzu” przewiduje objęcie kredytów gwarancjami Banku Gospodarstwa Krajowego. Dzięki gwarancjom BGK banki będą mogły zaproponować lepsze warunki finansowania inwestycji m.in. przez rezygnację z wymogu stosowania dodatkowych zabezpieczeń.
Jak dodano, pierwsze wnioski o kredyt na cele zgodne z programem “Czyste powietrze” i dotację na częściową jego spłatę będzie można złożyć w bankach w połowie tego roku.
Fundusz wskazał, że z rozmów ze Związkiem Banków Polskich – partnera NFOŚiGW we wdrożeniu programu “Czyste Powietrze” – wynika, że kolejne banki komercyjne rozważają dołączenie do systemu wdrażania powszechnego kredytu antysmogowego jeszcze w tym roku.
W ramach programu antysmogowego “Czyste powietrze” beneficjenci mogą otrzymać dotację do wymiany pieca oraz termomodernizacji domu jednorodzinnego. Zakładany budżet programu to ponad 100 mld zł.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS