Longsys to chińska firma specjalizująca się w produkcji pamięci. Ta postanowiła pochwalić się wynikami wydajności swoich modułów RAM DDR5, które zostały przetestowane na nadchodzącej platformie Intel Alder Lake, składającej się ze stacjonarnego 8-rdzeniowego procesora. Dane dotyczące wydajności zostały zmierzone na modułach Longsys DDR5 ES1, które oferują prędkości do 6,4 Gb/s. Moduł pamięci DDR5 od Longsys, który został właśnie przetestowany, ma dwa warianty, z których oba są w formacie UDIMM. Mamy wersje single-rank (x8) i dual-rank (x8), przy czym pierwszy z nich ma pojemność 16 GB (JDEC R/C A 0,50), a drugi ma 32 GB (JDEC R/C B 0,51). Oba warianty osiągają prędkość 6400 MHz przy opóźnieniach CL40, wykorzystują kości o pojemności 16 Gb (2x8b) i napięcia o wartości 1,1/1,1/1,8 V (VDD / VDDQ / VPP). Wykorzystują one także 8-warstwową konstrukcję laminatu, a ich wymiary to 133,35 × 31,25 × 1,27 mm.
Longsys postanowiło pochwalić się wynikami wydajności swoich modułów RAM DDR5, które zostały przetestowane na nadchodzącej platformie Intel Alder Lake.
Do ewaluacji pamięci DDR5, Longsys użył płyty deweloperskiej Intel Alder Lake-S ADP-S CRB. Platforma składa się z pojedynczego gniazda UDIMM DDR5 i zawiera procesor Intel Alder Lake ES z 8 rdzeniami i częstotliwością taktowania zaledwie 0,8 GHz. Całości dopełnił 64-bitowy system operacyjny Windows 10 i pamięci w wersji dual-rank. Te oferują również 2 niezależne kanały DRAM z pojedynczego modułu. Przechodząc do testów wydajności, producent najpierw przedstawił rezultaty z chińskiego benchmarku, w którym pamięć DDR5-6400 MHz działająca na platformie Intel Alder Lake uzyskała ponad 190 000 punktów w testach RAM. Dla porównania moduł DDR4 firmy Longsys uzyskał zaledwie 91 757 punktów, co oznacza przeszło 110% poprawę w porównaniu z pamięcią DDR5, nawet na tak wczesnym etapie.
Następnie mamy AIDA 64 Cache i test pamięci. W tym benchmarku pamięć DDR5 uzyskała 39% wzrost w porównaniu z DDR4 w ramach odczytu, 36% poprawę w zapisie i ponad 10% poprawę w testach kopiowania. Opóźnienie było jednak znacznie gorsze niż w przypadku DDR4, co wynikać może z kilku powodów. Po pierwsze, trzeba wziąć pod uwagę wczesny charakter (ES) całej platformy testowej, do tego dochodzą znacznie wyższe opóźnienia CAS dla zestawu DDR5 w porównaniu z DDR4. Pamięć DDR5 posiada konfigurację dual-rank, co czasami również może przekładać się na gorszą wydajność niż moduły DIMM single-rank. Przypominamy, że procesory Intel Alder Lake do komputerów stacjonarnych i zupełnie nowa platforma z gniazdami LGA1700 mają zadebiutować w drugiej połowie 2021 r. Kilku producentów pamięci zapowiedziało już swoje zestawy pamięci DDR5 dla tej platformy. Te oferować mają znacznie wyższe prędkości niż DDR4 i pojemności do 128 GB.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS