A A+ A++

mocnym krokiem szła w tym roku po Złotego Lwa w Wenecji i, zasłużyła na zwycięstwo. Ona, Nicole (Scarlett Johansson), kiedyś gwiazda ekranu, dziś aktorka teatralna. On, Charlie (Adam Driver), reżyser, który zdobył uznanie wystawiając sztuki w Nowym Jorku. Mieszkają ze sobą, pracują, wychowują syna i powoli się od siebie oddalają. Noah Baumbach udowodnił, że na sprawach uczuciowych zna się jak mało kto. Czy nowa produkcja dołączy do panteonu filmów o rozstaniach? Na wszelki wypadek miejcie pod ręką chusteczki.

Zjawiskowa Barbara Krafftówna – Felicja – i hipnotyzujący Zbigniew Cybulski – Wiktor – czyli miłość w czasach okupacyjnej zarazy. Legendy kina w roli pary aktorów. Ten związek nie mógł się udać, ale film musiał. “Kto z nas się szanuje, kiedy naprawdę kocha” – mówiła postać Krafftównej, stworzona przez autora literackiego pierwowzoru Kazimierza Brandysa. Ściskający za gardło i serce film Wojciecha Jerzego Hasa, który w 1963 roku walczył o Złotą Palmę, mógł zostać wyciskaczem łez, jakich wiele. Został jednym z najwybitniejszych melodramatów w historii polskiego kina. Walka o miłość bez oglądania się na godność, wojna, która odziera z moralności i ludzie, którzy w nosie mają zgrywanie bohaterów. Jak w okrutnej rzeczywistości być szczęśliwym? Jak walczyć o miłość? Jak być kochaną?

Neurotyka, który sprawom uczuciowym poświęcił swoją ponad sześćdziesięcioletnią karierę w tym zestawieniu nie mogło zabraknąć. Woody Allen niezmiennie staje przed kamerą, żeby przez swoje duże okulary przyjrzeć się naszym śmieszno-strasznym związkom i, jak niedawno zapewniał, będzie robił to do śmierci. Historia Alvy’ego i Annie to jedna z jego najbardziej udanych filmowych psychoterapii. Twórca “Annie Hall” nigdy nie ukrywał, że i jemu dobrze zrobiłoby trochę czasu na kozetce. W obsypanym Oscarami komediodramacie Allen poznał nas z bohaterami – komikiem z Manhattanu i piosenkarką z nocnego klubu – w których nie sposób się nie zakochać. Oni – na pierwszy rzut oka pokrewne dusze – też się kochali. Problem w tym, że “tak trudno razem być ze sobą”. Brzmi znajomo? Jeszcze jak.

3/10 “Sprawa Kramerów”, reż. Robert Benton (1979)

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSzpital ma nowego dyrektora
Następny artykułDaily Mail owner buys i newspaper for £50m